تاريخ : سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۲ | 18:48 | نویسنده : خیرالله رسولی

برنامه همبستگی ملی یکی از بزرگترین برنامه های مردمی به شمار می‌رود که 10 سال پیش به منظور توسعه‌ی مناطق دوردست و روستاها آغاز گردید.MRRD

به گفته‌ی مسوولان وزارت احیا و انکشاف دهات این برنامه 95 درصد نیازمندی و مشکلات مردم را حل ساخته است.

زلمی مجددی عضو مجلس نمایندگان در مورد برنامه همستگی ملی گفت: این برنامه در مراحل نخست به صورت جدی پیش می‌رفت اما در مراحل بعدی آن بی‌توجهی شده است.

« به نظر مه همین پروسه همبستگی ملی یک بخش بسیار خوب است خصوصاً در ولسوالی دور افتاده و عقب مانده که مشوره مردم  به خاطر بهبود وضع زندگی مردم و مشکلات جدی شان بسیار موثر است ولی در چند سال اخیر کارهای همبستگی ملی کُند شده رفت و نمی‌دانم که  پروژه های همبستگی روی دست است  یا خیر؟»

آقای مجددی افزود: اما تا هنوز مناطق نا امن از این برنامه مستفید نشده اند.

انجنیرعتیق الله خواصی معین مالی و اداری وزارت احیا و انکشاف دهات گفت: ساحاتی که در چند سال گذشته ناامن بوده است در آن ساحات پروژه‌های توسعه روستاها تطبیق نشده است.

« این طبیعی است کسی که بعداً شروع  کرده باشد، عقب می‌ماند  ولی ما متحد هستیم که مرحله سوم و چهارم سرتاسری است که هیچ کس بدون خدمات ما محروم نه می‌مانند.»

حاجی محمد هیکل رییس شورای ولایتی کندز برنامه انکشاف دهات را یکی از برنامه های مهم وزارت انکشاف دهات خواند.

« در ولسوالی علی آباد کندز تا حال از طریق برنامه همبستگی ملی به صدها برنامه اجرا شده امروز هر دونر با شوراهای محلی به تماس می‌شود و در همان محل باز سازی می‌کند.»

به گفته‌ی مسوولان برنامه همبستگی ملی، 20 میلیارد دالر در بخش‌های اعمار جاده‌ها، بندهای برق، بندهای آبیاری و ساخت زیر بناها مصرف شده است.
مقام‌های هرات می‌گویند: این بودجه را دولت و موسسه‌های کمک کننده‌ی خارجی می‌پردازند.Noori

محی الدین نوری سخنگوی والی هرات می‌گوید: این مقدار بودجه در پروژه‌های مختلف این ولایت به مصرف می‌رسد.

سخنگوی ولایت هرات می‌افزاید: در دو ماه گذشته 183 پروژه‌ی بهره رسانی اجتماعی در هرات آغاز به کار کرده که تا کنون به خوبی پیش می‌رود.

به گفته آقای نوری،  افزون بر این 17 پروژه‌ی عمرانی دیگر که از سال گذشته آغاز شده بود؛ به بهره برداری سپرده شد.

« در جریان سال 1392 مجموع بودجه انکشافی دولتی و موسسات 200 میلیون می‌باشد که در بخش های معارف، صحت، زراعت، انکشاف دهات، اقتصاد و دیگر بخش‌ها به مصرف خواهد رسید و اداره محلی هرات تلاش می‌کند که از این پروژه ها نظارت کند که به شکل درست آن تطبیق شود.»
سخنگوی والی هرات می‌گوید: اگر چه این بودجه با ظرفیت های ولایت هرات ناچیز است ولی مقامات محلی هرات در تلاش اند تا در جریان سال جاری بودجه های دیگر را نیز جذب کنند.

آقای نوری تاکید می‌کند که نیم این بودجه از سوی دونر های خارجی پرداخت شده است.

در همین حال سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات اختصاص  200 میلیون دالر به ولایت هرات را با مقایسه به ولایات نا امن کشور ناچیز می‌داند و از مصرف این مقدار بودجه مطمین نیست.

آقای قتالی می‌گوید: اکنون صرف نامی شماری از پروژه‌ها به ویژه در ولسوالی‌های هرات شنیده می‌شود و تاحال هیچ کاری صورت نگرفته و ممکن است  امسال هم چنین باشد.

رییس شورای ولایتی هرات همچنان از نداشتن صلاحیت از نظارت این پروژه ها انتقاد می‌کند و می‌افزاید:

« بیشتر این پروژه‌ها بدون نظر شورای ولایتی از سوی دونر با برخی شرکت‌ها قرار داد می‌شود.»

شماری از شهروندان هرات نیز می‌گویند که بیشتر این بودجه‌ها به جای به مصرف می‌رسد که هیچ نیازمندی مردم را برطرف نمی‌سازد .

تیمور یک شهروند هرات می‌گوید: « پول آمده به دست یک عده مافیای زمین که هر جای که خودشان بخواهند به مسرفت میرساند به جای به مصرف نمی‌رسانند که به درد ملت بخورد مثلا هوتل 5 ستاره ساختند به جای هوتل به بند های آب به مصرف برسانند که به درد مردم بخورد.»

لایقه شهروند دیگر هرات می‌گوید: « به پروژه های زیادی به هرات داده شده اما از سوی دولت مردان حیف و میل شده.»

اما سخنگوی والی هرات می‌گوید از تمام پروژه به صورت جدی با همکاری ارگان‌های دیگر نظارت می‌شود و این پروژه‌ها می‌توانند مشکلات بیکاری را تا سطح بالایی برطرف سازد.

شکیب شمس - هراتتاريخ : سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 8:57 | نویسنده : خیرالله رسولی
به گزارش خبرگزاری رویترز، محمد اشرف، وزیر بازرگانی پاکستان با تأیید این خبر گفته دولت پاکستان تحویل گندم به ایران را تصویب کرده است.
گندم

این میزان گندم قرار بود فوریه گذشته به تهران تحویل داده شود که به گفته مقام‌های بازرگانی پاکستان، به دلیل برگزاری انتخابات در این کشور تحویل آن به تأخیر افتاد.

از اسفندماه سال ۱۳۹۰ گفته شده بود که کلیک ایران به دنبال خرید گندم از پاکستان است.

به گفته آقای اشرف، ۱۰۰ هزار تن گندم در ازای خرید ۵۳ میلیون دلار برق به ایران تحویل داده می‌شود.

مدتی است که کمبود برق در پاکستان، شهروندان این کشور را ناراضی کرده است. ساکنان شهرهای بزرگ پاکستان می‌توانند تا ۱۰ ساعت برق در روز داشته باشند. شرایط در شهرهای کوچک و روستاها به مراتب بدتر است.

پاکستان برای جبران کمبود برق در نواحی مرزی با ایران، ماهانه سه میلیون دلار برق از تهران می‌خرد.

علاوه بر خرید برق، با وجود فشار شدید آمریکا بر اسلام آباد، پاکستان در حال ساخت  خط لوله گاز با ایران است.

قوانین تحریمی آمریکا و اتحادیه اروپا، صادرات مواد غذایی به ایران را شامل نمی‌شود اما تحریم‌های بانکی وضع شده، مبادلات بانکی با ایران را غیرممکن یا بسیار دشوار کرده است.

هم‌زمان با تشدید تحریم‌ها، خرید گندم ایران از کشورهای اروپایی و آسیایی افزایش یافت.

سال گذشته ایران فقط در طول شش ماه، حدود هزار تن گندم از آلمان خرید.

منبع: بی بی سیتاريخ : دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۹۲ | 14:0 | نویسنده : خیرالله رسولی
مسوولان اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان به تازگی اعلام کرده که، بیشتر پول های کمک شده به این کشور، حیف و میل خواهد شد.
 
جان سوپکو، سرمفتش اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان در گفت و گو با رسانه ها هشدار داده که فساد اداری در افغانستان باعث شده تا پول های کمک شده به مصرف نرسد.

مسوولان اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان به تازگی اعلام کرده که، بیشتر پول های کمک شده به این کشور، حیف و میل خواهد شد.

مسوولان اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان به تازگی اعلام کرده که، بیشتر پول های کمک شده به این کشور، حیف و میل خواهد شد.

او از گسترش فساد اداری در افغانستان به شدت اظهار نگرانی کرده و آنرا عامل اصلی حیف و میل شدن پول های کمک شده خوانده است.

سوپکو گفت: "من اسنادی در اختیار دارم که نشان می دهد حکومت افغانستان حسابات بانکی را غارت کرده و مقام های حکومتی که در این غارت دست دارند را مورد پیگرد قانونی قرار نداده است."

پیشتر نیز اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان گزارشی را مبنی بر حیف و میل شدن پول های کمک شده توسط برخی مقامات در افغانستان منتشر کرده بود.

امریکا در حال حاضر بیش از پنجاه و چهار میلیارد دالر به افغانستان کمک کرده است.

گفته می شود که بیشتر این پول ها در بخش های آموزش و تجهیز نظامیان افغان به مصرف رسیده است.

با این حال، مجله فورین پالیسی نیز به نقل از جان سوپکو گزارش داده که پنجاه میلیون دالر از یک حساب بانکی در افغانستان ناپدید شده است.

او روز گذشته (چهارشنبه) در واشنگتن، حکومت افغانستان را به حمایت از "شبکه حمایوی مجرمین" متهم کرده است.

آقای سوپکو تاکید کرد که پنجاه میلیون دالر پول کمک شده از سوی دولت امریکا از یک بانک در افغانستان ناپدید شده است.

او در مورد بانکی که پول از آن سرقت شده جزییات بیشتر ارایه نکرده است.

این مفتش امریکایی گفت: "ما یک فرمان از یک دادگاه در امریکا دریافت کردیم تا روی دولت افغانستان فشار وارد کنیم که این پول را دوباره پیدا کند."

براساس اظهارات او، اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان به لوی سارنوالی این کشور فشار وارد کرده تا حساب بانکی که از آن پول سرقت شده را مسدود کند.

به گفته او مسوولان لوی سارنوالی افغانستان در نخست به این اداره اطمینان داد که این حساب بانکی را مسدود می کند اما سپس گزارش ها منتشر شد که پنجاه میلیون دالر پول حکومت امریکا توسط افراد زورمند سرقت شده است.

اداره تفتیش مصارف بازسازی امریکا در افغانستان این موضوع را زنگ خطری برای سیاست دولت امریکا در قبال افغانستان اعلام کرده است.

این اداره از امریکا خواسته تا بالای دولت افغانستان برای ایجاد یک برنامه حفاظتی مالی فشار وارد کند.

براساس گزارش ها، پیشتر کمک های مالی امریکا و جامعه جهانی توسط کشورها و موسسات کمک کننده به دولت افغانستان واگذار می شد اما در حال حاضر این روند تغییر کرده و پول مستقیم در اختیار دولت این کشور قرار داده می شود.

در ماه جولای سال 2012، جامعه جهانی توافق کرد که تا سال 2016 در حدود 16 میلیارد دالر دیگر به افغانستان کمک خواهد شد.

گفته می شود که نیمی از این مبلغ به صورت مستقیم در حساب دولت افغانستان واریز می شود تا به خواست و اولویت حکومت مصرف شود.

منبع: خبرگزاری بخدی
تاريخ : یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 19:27 | نویسنده : خیرالله رسولی
اگر افغانستان نتواند تا بیشتر از یکسال دیگر اعتماد سازمان ابتکار شفافیت منابع استخراجی بین‌المللی را کسب کند از لیست این نهاد حذف خواهد شد.AIWA

پس از آنکه افغانستان در بخش استخراج معادن در میان 54 کشور در ردیف 29 قرار گرفت، دیدبان شفایت افغانستان با نشر سروی جدید این مقام را برای افغانستان نامناسب می‌داند.

یما ترابی، رییس دیدبان شفافیت افغانستان عامل اساسی عقب ماندگی افغانستان را عدم گزارش دهی از تصدی های حکومتی، عواید معادن و تاثیرات استخراج معادن بالای محیط زیست و اجتماع عنوان می‌کند.

آقای ترابی می‌گوید: اگر حکومت به این موارد توجه نکند افغانستان از لیست ابتکار شفافیت بین‌المللی حذف خواهد شد.

« اگر افغانستان نتواند تا 18ماه  دیگر اعتماد ابتکار شفافیت منابع استخراجی بین‌المللی را کسب کند، از لیست این نهاد بین‌المللی حذف خواهد شد.»

آقای ترابی، راپوردهی شفاف اداره تفتیش مرکزی، تصدی های حکومتی و  نهادینه شدن قانون دسترسی به معلومات را در اعتبار بین‌المللی افغانستان مهم می‌داند.

« عدم گزارش‌دهی شفاف و سالانه‌ی تصدی‌های حکومتی، رقم استخراج و عواید و تاثیرات منابع استخراجی بالای محیط زیست و اجتماع و نهادینه نشدن قانون دسترسی به معلومات از دلایل مهم ناکامی افغانستان در سطح بین‌المللی است.»

یما ترابی رییس دیدبان شفافیت افغانستان می‌افزاید: با وجود پیشرفت‌های کمی که  در مورد قوانین منابع استخراجی در وزارت معادن صورت گرفته است، اما گام های عملی در تطبیق این قوانین قناعت بخش نبوده است.

خواستیم دراین مورد نظر مسوولان وزارت معادن و وزارت مالیه را  نیز داشته باشیم اما پس از تماس های مکرر تیلفونی موفق نشدیم.

نگرانی دیدبان شفافیت افغانستان از ناکامی رشد افغانستان د ربخش شاخص حکومت‌داری منابع شفافیت، گزارش دهی دقیق، نهادینه نشدن قانون دسترسی به معلومات در حالی است که افغانستان در یک دهه اخیر چندین قرارداد بزرگ منابع استخراجی را با شماری از کشورها به امضا رسانده است اما به دلیل موجودیت فساد گسترده اداری، کارعملی استخراج این معادن هنوز آغاز نشده است.

عباس غزنوی - کابلتاريخ : یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 19:26 | نویسنده : خیرالله رسولی
در هفته گذشته یک کیلو گاز در بازارهای شهر کابل 37 افغانی به فروش می‌رسید اما اکنون  افزایش یافته و فروشندگان در نقاط مختلف شهر هر کیلو گاز را 50 تا 60 می‌فروشند.Gaz

انجنیر فریدالله شیرزی رییس عمومی ریاست مواد نفتی و گازمایع به سلام وطندار گفت: قاچاق گاز به پاکستان وافزایش نرخ دالر باعث افزایش قیمت گاز شده است .

آقای شیرزی افزود: به دلیل اینکه قیمت گاز در بازار های پاکستان افزایش یافته، گاز به از سپین بولدک به پاکستان قاچاق می‌شود .

« ما موضوع را با وزارت داخله و ریاست امنیت ملی با مکتوب رسمی شریک ساخته‌ایم تا کسانی که با قاچاق گاز مایع سروکار دارند و به سبوتاژ اقتصادی دست می‌زنند جلو این افراد را بگیرند.»

آقای شیرزی گفت: این ریاست در تلاش شناسایی و بازداشت کسانی است که گاز مایع را به پاکستان به صورت غیر قانونی انتقال می‌دهند .

به گفته‌ی رییس عمومی مواد نفتی، اکنون این ریاست قیمت یک کیلو گاز مایع را 40 افغانی تثبیت نموده است، اما با وجود آن هم برخی از فروشندگان آنرا با نرخ بالا به فروش می‌رسانند .

اما به گفته‌ی فروشندگان گاز مایع در شهر کابل، قیمت گاز به صورت عمده در شرکت‌ها بالا رفته و این شرکت‌ها دلیل افزایش گاز را، کاهش در واردات گاز به کشور عنوان کرده‌اند.

احمد طاهر فروشنده گاز در منطقه مکروریان چهارم به سلام وطندار گفت: « خود شرکت مبلغ 37 افغانی یک کیلو گاز را بالای ما می‌فروشد و400 افغانی کرایه موتر می‌شود تا دوکان که انتقال می‌دهیم و تمام مصارف را حساب کنیم 42 افغانی برای خود ما تمام می‌شود و در هر کیلو 8 افغانی مفاد می‌گیریم.»

کامبیز فروشنده گاز مایع در مکروریان کهنه به سلام وطندار گفت: « سه روز پیش یک کیلو گاز را مبلغ 38 افغانی می‌فروختیم ولی اکنون یک کیلو گاز را 45 افغانی می‌فروشیم و شرکت های عمده فروشی گاز برای ما می‌گوید قیمت دالر بالا رفته است ما در یک کیلو گاز یک افغانی مفاد می‌گیریم.»

دوتن از باشندگان شهر کابل در حالیکه از افزایش نرخ گاز در بازار ها ی این شهر شکایت نمودند، یگانه راه حل این مشکل را کنترول دوام‌دار بازار از سوی ریاست مواد نفتی خواندند.

یکی از باشندگان قلعه زمان خان گفت: « یک کیلو گاز مایع در قلعه زمان خان 60 تا 70 افغانی بفروش می‌رسد هیچ گونه باز خواست وجود ندارد، هر چه که دل دوکان‌دار شد به همان قیمت گاز را بالای مردم می‌فروشند.»

حکیم باشنده چهار قلعه  وزیر آباد گفت: « قیمت گاز در بازار ثبات ندارد یک نفر غریب کار روز 300 افغانی عاید دارد، نصف درآمد خود را باید به خرید گاز بدهد، به مساله خوراک و دیگر مشکلات خود چگونه رسیدگی کند، باید مسوولین نرخ نامه بدهد به دوکان‌داران و وقت ناوقت خبر بگیرد.»

انجینر فریدالله شیرزی رییس عمومی مواد نفتی و گاز مایع  گفت: این اداره برای تمام عمده فروشان گاز مایع تاکید نموده که گاز را مطابق نرخی که آنها برای شان داده به فروش برسانند در غیر آن  کسانی که  تخطی می‌کنند، به ارگان های عدلی و قضایی معرفی می‌شوند.

به گفته آقای شیرزی، کسانی که از نرخ تعیین شده تخطی نمایند، شرکت های آنان مسدود و جریمه نقدی می‌شوند.

قرار معلومات ریاست عمومی مواد نفتی و گاز مایع، اکنون این ریاست در ذخیره گاه های هرات ، حیرتان و پلخمری 4500 تن گاز مایع دارد که در حالات اضطراری در اختیار مردم قرار داده خواهد شد.

قربان علی نظری - کابلتاريخ : شنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 18:48 | نویسنده : خیرالله رسولی
اخیراً ارزش دالر در مقابل پول افغانی افزایش یافته و این مساله سبب شده که نرخ تمام مواد اولیه خوراکی بلند برود.Delwari

گرچند در چند سال گذشته بانک مرکزی با لیلام کردن دالر در بازارهای صرافی کابل می توانست جلو افزایش بی رویه دالر را بگیرد، کاری که آگاهان اقتصادی آن را نرخ مصنوعی پول افغانی می خواندند ولی در چند ماه اخیر ارزش دالر سیر صعودی را پیموده است.

پیش از این یک دالر به 50 افغانی معامله می‌شد ولی اکنون یک دالر به بیش از 54 افغانی رسیده است.

این مساله در کنار نگرانی شهروندان، اعضای مجلس نمایندگان را واداشت تا مسوولان بانک مرکزی را برای پاسخگویی به این مجلس فرا بخوانند.
شماری از اعضای مجلس بالای بانک مرکزی کشور و سیاست های پولی این بانک انتقاد کردند.

اما نورالله دلاوری رییس عمومی بانک مرکزی در پاسخ به پرسش‌ها و انتقادهای وکلا گفت: به صورت عموم در بازارهای جهانی نرخ دالر در برابر سایر ارزها بلند رفته است.

به باور آقای دلاوری اقتصاد امریکا اکنون از حالت نگرانی خارج شده و رو به بهبود است که به همین دلیل تاثیرات آن بالای پول افغانی دیده می شود.

« قسمی که شما می‌بینید دالر در مقابل پول افغانی تنها 17 در صد بالا رفته، علت آن اوضاع بین‌المللی است که در چند سال گذشته یک بحران اقتصادی آمد و اکثر ممالک متضرر شدند اما اخیراً در دوسال گذشته اقتصاد امریکا بالا رفته و ارزش پول امریکایی در مقابل اکثر پول های که مه گفتم  بالا رفته و علتش در مقابل افغانی هم همین دلیل است.»

با این همه اقتصاد دانان گفته اند که لیلام کردن دالر در هر هفته هیچ دردی را در قبال ارزش پول افغانی دوا نمی کند.

به گفته‌ی آگاهان حکومت می‌تواند با ایجاد شرکت های تولیدی و فروش تولیدات در بازارهای جهانی نرخ افغانی را به صورت حقیقی آن افزایش دهد.

از سوی دیگر تغییر سیاست پولی بانک مرکزی پیشنهاد دیگری است که از سوی آگاهان اقتصادی مطرح می‌گردد.

پیش از این حضور موسسات و نیروهای خارجی در افغانستان باعث شده بود که تا میزدان نرخ دالر در مقابل ارزهای خارجی به ویژه افغانی ثابت بماند ولی با نزدیک شدن سال 2014 میلادی و کم شدن کمک‌های خارجی بیم آن می‌رود که هر روز نرخ دالر در برابر پول افغانی افزایش یابد و ضرر اصلی را مستهلکین افغان بپردازند.

سیر کاکر - کابلتاريخ : جمعه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 13:9 | نویسنده : خیرالله رسولی

altعبدالباقی پوپل رییس امور شهرداری‌ها می‌گوید: لیست این شهرک‌ها از سوی وزارت شهرسازی آماده شده و به زودی مالکان این شهرک‌ها به دادستانی معرفی خواهند شد.

رئیس امور شهرداری‌ها که در کنفرانس حکومت‌داری و توسعه‌ی شهری برگزار شده بود، این مطلب را بیان کرد.

این همایش از سوی اداره مستقل ارگان‌های محل به هدف همکاری ادارات دولتی با شهرداری و نیز راه های همکاری مردم با این اداره، با اشتراک مسئوولان شهرداری‌های پنج ولایت شمال در شهر مزار شریف راه اندازی شد.

" راه اندازی این طور برنامه ها به خاطر بهبود در وضعیت شهر ها بسیار مفید است اما چیزی که مرا نگران ساخته این است که تنها در 5 ولایت شمال 40 شهرک غیر قانونی و خود سر ساخته شده و اینا کسای هستند که زمین‌های دولتی را غصب کرده و این شهرک‌ها را ساخته‌اند،  بیشترینش هم در ولایت بلخ است."

از سوی هم محمد یونس مقیم شهردار مزار شریف تایید کرد که بیشتر از بیست شهرک غیر قانونی در در این شهر وجود دارد که زمین‌های آن‌ها در دهه‌ی هفتاد از سوی زورمندان غصب شده است اما آقای مقیم به صورت مشخص از این افراد نام نبرد.

" این که می‌گویم 24 چهار شهرک رسمی داریم، در همی شهرک هم هستند که ویزه شهرسازی را ندارند و خود سر به ساخت شهرکرده و برای مردم نمره توزیع کرده است، اشخاص و افراد که زمین های بکر و بایر را در زمان حکومت های وقت گرفته بودند و در زمان های قبل هم برای همین افراد قباله داده شده، این مردم هم در حال حاضر خارج از ماستر پلان شهری شهرک توزیع کرده که نزد ما هیچ رسمیت ندارد."

در همین حال، محمد حیدر خرمی شهردار ایبک مرکز ولایت سمنگان گفت: شماری از زورمندان در تلاش هستند تا در شهر ایبک اقدام به ساخت و ساز شهرک‌های رهایشی به گونه‌ی غیر قانونی کنند.
شهردار ایبک، افزود: بیشتر کسانی که به ساخت شهرک های رهایشی دست می زنند که با مقام های دولتی ارتباط دارند و این مساله جلوگیری از ساخت شهرک‌ها را با دشواری روبرو ساخته است.

اما رییس عمومی امور شهرداری‌های افغانستان در حالی بر معرفی مسوولان شهرک های رهایشی به نهاد های عدلی و قضایی خبر داد که اکثر کسانی که اقدام به ساخت شهرک های رهایشی کرده اند با احزاب قدرتمند و مقام های دولتی ارتباط نزدیک دارند.تاريخ : جمعه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 13:8 | نویسنده : خیرالله رسولی
با نزدیک شدن سال 2014 میلادی و خروج نیروهای خارجی از کشور، نگرانی‌هایی در بخش‌های مختلف به ویژه اقتصاد وجود دارد.alt

پیش از این حضرت عمر زاخیلوال در مجلس نمایندگان گفته بود، روز به روز میزان سرمایه‌گذاری در کشور کاهش می‌یابد.

اما این مساله‌ را اداره‌ی حمایت از سرمایه‌گذاری افغانستان رد کرد و گفت: نظر به ارقام این اداره میزان سرمایه‌گذاری هر سال افزایش را نشان می‌دهد.

به تازگی عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد نگرانی ها در مورد سال 2014 را عامل فرار سرمایه از کشور عنوان کرده است.

اما پیش از این رییس جمهور کرزی نیز گفته بود که سال 2014 میلادی برای افغانستان نگران کننده نیست.

درین حال انجنیر اکرم مهربان آگاه اقتصادی به این باور است که سال 2014 میلادی باعث از دست رفتن همه‌ی اقتصاد در کشور نیست.

" مردم افغانستان قبلا هم وجود داشت، فعالیت می‌کردند، اقتصاد خود را نگاه خواهند کرد و این موضوع از نقطه نظر اقتصادی مشکل نیست اما تبلیغات که می‌شود یک سو استفاده سیاسی می‌باشد."

به گفته‌ی این آگاه اقتصادی، مشکلات اقتصادی در سال 2014 بسیار کم خواهد بود، حالا مردم باید خود وارد عرصه‌های گوناگون اجتماعی شوند و جلو قرار دادهای غیر شفاف را بگیرند.

انجنیر مهربان افزود: معادن با آنکه سرمایه ملی کشور است اما برای یکبار باعث عواید می‌گردد که دولت باید در قرار دادهای معادن باید بسیار محتاط باشد.

در این حال، جاوید نورانی محقق نظارت از صنایع استخراجی در دیدبان شفافیت افغانستان به سلام وطندار گفت: افغانستان پس از سال 2014 میلادی در بخش معادن شاهد سرمایه گذاری شرکت های بزرگ خواهد بود.

" از نقطه نظر سرمایه‌گذاری در بخش معادن،  کمپنی های بزرگ بخاطر بدست آوردن پول زیاد تر کوشش کار کردن در کشور را دارد و در حالت فعلی افغانستان بهترین جای برای شان می‌باشد که قرار داد بدست بیاورند."
به گفته‌ی آقای نورانی، اکنون مذاکره روی 5 قرارداد در بخش معادن، جریان دارد و یک کمپنی هندی می‌خواهد تا ده هزار میلیون دالر سرمایه گذاری کند.

اما حال سوال اینجاست با فسادی که در نهادهای دولتی وجود دارد، آیا افغانستان دارای اقتصاد پایدار خواهد بود؟


جاوید نورانی افزود: فساد اکنون در افغانستان گسترش یافته که بسیار سیستمیک است ولی دولت باید صداقت خود را در برابر ملت در نظر بگیرد و از بیشتر شدن فساد جلوگیری کند.

با این حال به باور آگاهان با آنکه افغانستان دارای معادن دست نخورده می‌باشد ولی 25 تا 30 درصد عواید دولت را تامین می‌کند و دولت از آنجایی که بیشتر مردم افغانستان زراعت پیشه اند، باید سکتور خصوصی را در بخش زراعت تشویق به سرمایه گذاری کند، تا اقتصاد افغانستان پایدارتر باشد.

ساره طوطاخیل - کابلتاريخ : جمعه بیستم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 13:6 | نویسنده : خیرالله رسولی
این پروژه‌ها شامل تمدید 94.5 کیلومتر پایپ لاین جدید بین شبرغان – مزارشریف، نصب یک دستگاه تجرید سلفر و فعال سازی هشت حلقه چاه جدید گاز در منطقه یتیم تاق و جرقدوق شهر شبرغان می‌باشند.alt

وحیدالله شهرانی وزیر معادن کشور قرارداد این دو پروژه را با نمایندگان ایالات متحده امریکا و کشور ترکیه امروز در جوزجان امضا و کار این پروژه ها را عملاً آغاز کرد.

آقای شهرانی گفت: بر مبنای این قرارداد ایالات متحده امریکا متعهد گردیده تا پایپ لاین سابقه گاز خواجه گوگردک تا فابریکه کود برق شهرمزارشریف را تجدید نماید و مصارف آن را بپردازد .

به گفته‌ی شهرانی پایپ لاین قبلی که 89 کیلومتر درازا دارد، در 30 سال اخیر استفاده شده و قسماً تخریب گردیده است .
وزیر معادن افزود: نصب دستگاه تجرید سلفر نیز جز این پروژه بزرگ می‌باشد که برای مراکز فروش گاز فشرده در شهر شبرغان و مزارشریف گاز مورد نیاز را فراهم می‌کند .

هشت حلقه چاه گازی در مربوطات ساحات جرقدوق و یتیم تاق شهر شبرغان نیز باسازی می‌گردد که به گفته‌ی وزیر معادن از این چاه‌ها برای شهروندان شبرغان و مزارشریف گاز توزیع می‌گردد.

بانک انکشاف آسیایی مسوولیت پرداخت مصارف این پروژه را به عهده گرفته است.

به گفته‌ی آقای شهرانی این پروژه‌ها توسط یک کمپنی نفتی ترکی تا ماه جون سال 2014 به پایه اکمال می‌رسد.


محمدعالم ساعی والی جوزجان این پروژه ها را برای مردم این ولایت موثر خواند.

آقای ساعی گفت: برای شمار زیاد از باشندگان شهر شبرغان زمینه کار فراهم می‌گردد و افزون بر آن  مردم از سهولت های گازرسانی نیز در شبرغان بهره می‌برند .

والی جوزجان افزود: انجینران و کارگران ریاست‌های تصدی افغان گاز و تفحصات، نخستین مستفید شوندگان بخش کاری این پروژه‌های بزرگ اند.

مسوولان وزارت معادن این پروژه را موفق خواند و گفته اند که  در جمع‌آوری معلومات منابع طبیعی، بلندبردن سطح تولید و جلوگیری از تخریب ذخایر معدنی کمک خواهد نمود .

به گفته ی مسوولان، این وزارت در نظردارد تاد رمرحله بعدی تعداد چاه های دیگر گازی را نیز در ساحات گازدار شهر شبرغان با کمک بانک انکشاف‌ آسیایی، باسازی کنند.

جاوید باختری - بلختاريخ : سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 17:59 | نویسنده : خیرالله رسولی

افزایش نرخ دالر دوکانداران شهر کابل را نگران ساخته استdollor

افزایش ارزش دالر دربرابر پول افغانی باعث شده تا مواد اولیه در بازار ها بلند برود ومردم نتواند اجناس مورد ضرورت شان را خریداری کنند.

عبدالهادی میوه فروش در منطقه فروشگاه کابل گفت: افزایش نرخ دالر در برابر افغانی بالای قیمت تمام اجناس تاثیر کرده است و کسی میوه خرید نمیکند.

" کار وبار نیست ومیوه را هم کسی نمی خرد ودالر هر روز درحال افزایش است ونرخ دالر بی اندازه بالای قیمت میوه تاثیر کرده وهر روز قیمت میوه افزایش میباشد."

عبدالرزاق یک تن از فروشندگان مواد خوراکی درمنطقه جاده آسمایی کابل گفت: افزایش قیمت مواد خوراکی بسته گی به افزایش نرخ دالر دربرابر پول افغانی دارد.

به گفته عبدالرزاق، کمتر مردم به بازاربرای خرید ضروریات شان می آیند ونرخ دالر بالای قدرت خرید مردم تاثیر منفی گذاشته است.

"حدود دوماه پیش یک بوری آرد 50 کیلویی 1100 افغانی بود اکنون 1200 افغانی است ویک بوری برنج 21 کیلویی پاکستانی 1800 افغانی بود ولی اکنون 2200 افغانی میباشد نرخ دالر بالای تمام مواد خوراکی تاثیر داشته وافزایش یافته است"

اما اینکه چرا قیمت دالر در برابر افغانی افزایش یافته است صرافان  در سرای شهزاده کابل، نبود توازن در واردات وصادرات کشور را یکی از دلایل آن میدانند.

حاجی هاشم روضه یی مسوول صرافان در سرای شهزاده کابل گفت: اکنون واردات افغانستان حدود95 درصد بوده وصادرات آن به 5 درصد می رسد.
به گفته  آقای روضه یی، مردم تقاضا به دالر امریکایی بیشتر دارند چون اموال و اجناس را از بیرون کشور به دالر امریکایی خریداری میکنند.

این مسوول صرافان دلیل دیگر افزایش دالر در برابر پول افغانی را کاهش عرضه دالر از سوی دافغانستان بانک در بازار دانست.

" در گذشته بانک مرکزی هرهفته حدود 80 تا 100 میلیون دالر امریکایی را در مارکیت شهزاده کابل به فروش می‌رساند و ارزش پول افغانی را در برابر اسعار خارجی کنترول می‌نمود ولی اکنون بانک مرکزی هر هفته حدود 30 ، 40 تا 50 میلیون دالر را به این مارکیت عرضه می‌کند که نیازمندی مردم بیشتر به دالر امریکایی است از این رو نیازمندی مردم مرفوع نمی‌شود و این مساله خود بالای نرخ مواد اولیه تاثیر خود را دارد و از این ناحیه مردم که عاید کم دارند، متضرر می‌شوند."

اینکه چگونه می‌توان ثبات پول افغان را در برابر اسعار خارجی حفظ کرد آقای روضه‌یی گفت: استخراج معادن، اجرای پروژه های توسعه‌یی و مداخله هفته وار بانک مرکزیدربازارهای اسعار است که هفته وار یک مقدار اسعار خارجی را به فروش می‌رساند و سبب می‌شود تا ثبات پول افغانی حفظ گردد.

کارشناسان اقتصادی به این باورند که نبود سیاست  پولی از طرف حکومت همواره ارزش افغانی را در برابر اسعار خارجی بی‌ثبات ساخته است.

صبور هاشمی - کابلتاريخ : سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 17:57 | نویسنده : خیرالله رسولی

تعدادی از سناتوران از نبود کار در کشور که باعث مهاجرت وولگردی جوانان شده است اظهار نگرانی نمودندSana

درنشست امروزی مجلس سنا تعدادی از سناتوران گفتند که دولت در چند سال گذشته هیچ اقدامی برای مساعد کردن زمینه کار برای جوانان نکرده است وبسیاری از جوانان به دلیل نبود کار یا مهاجرومعتاد شده اند ویا هم دست به کارهای غیر قانونی میزنند .

انارکلی سناتور انتسابی درمشرانو جرگه گفت:اول می روز جهانی  همبستگی  کارگران جهان  است اما متاسفانه  از این روز  در افغانستان در حالی تجلیل می شود که بیشتر مردم افغانستان  از بی کاری رنج می برند.

" یکی از مشکلات عمده و اساس مردم بیکاری است  افراد  که در کوچه ها می‌گردند ولگرد هستند و یا دست به دزدی می‌زند، بیکار هستند  و مساله دیگر  باعث خشونت‌های خانوادگی می‌گردد."

حافظ عبدالقیوم عضو مجلس سنا گفت: امروز بزرگترین مساله مشکل بیکاری است که مسلماً  حکومت افغانستان در مدت 12 سال گذشته با استفاده از فرصت زمانی که در اختیار داشت، هیچ گونه  اقدامات مثبت در این عرصه نکرده است.  

در این حال واصل نور مهمند معین وزارت کار و امور اجتماعی به سلام وطندار گفت: آنها برای رفع معضل بیکاری یک پلان پنج ساله را ساخته اند .

به گفته‌ی آقای مهمند، مطابق این ستراتیژی تا حال برای 500 هزار تن زمینه کار مساعد شده است.

در پهلوی آن، این وزارت طرح برنامه ملی کار را نیز ساخته است و برای تطبیق آن طرزالعمل می‌سازند که به باور آقای مهمند، مطابق آن تا پنج سال آینده برای 50 درصد از جوانان زمینه کار میسر می‌گردد .

" در این برنامه همه وزارت‌ها و سکتورها شامل است که باید هر کدام آن سهم گرفته و برای جوانان در پروژه ها و چوکات اداری خود زمینه کار را مساعد بسازند."

به اساس سروی وزارت کار وامور اجتماعی در حال حاضر 3،5 میلیون جوان در کشور بیکار می‌باشد.

فرشته فیضی - کابلتاريخ : چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 17:30 | نویسنده : خیرالله رسولی
د افغانستان د تجارت وزارت معین مزمل شینواری  د سوداګرو  د هغو بوټو په اړه چې  اوس مهال په ګمرک کې بند دي وویل: طبیعي بوټي د افغانستان دویم  غوره صادراتي توکي دي او  د هیواد نافذو قوانینو له مخې  هیڅ یو تولید له صادریدو څخه  نه شي منع کیدی.ACCI Member

هغه بوټي چي په افغانستان کې پیدا کیږي او په نورې نړې کې نه شته باید مشخص شي او د افغانستان په اجازې سره او د افغانستان په نوم وپلورل شي:

"هغه پریکړه چې د چاپیریال ساتنې ادارې کړې د سوداګرۍ وزارت له نظره د منلو وړ نه ده او په همدې اساس دغه وزارت د ګمرکونو ریاست ته خبر ورکړی چې د دغو سوداګرو بوټي خوشې کړي."
 

د افغانستان د سوداګرۍ او صنایعو خونه هم د چاپیریال ساتنې ملي ادارې دا پریکړه غیر عادلانه بولي او په دې باور ده چې دا پریکړه به د  ځینو ګسانو ته دناوړهخ استفادې زمینه برابره کړي اوله هیواد څخه به  طبعي بوټي قاچاق کړي.

د سوداګرۍ او صنایعو خونې مرستیال خان جان الکوزي نن په کابل کې خبري غونډې ته وویل: په دې وروستیو کې د افغانستان مارکیټونو او تجارت حالت خراب شوی او ځینې عوامل شته چې تراوسه لرې شوي نه  دي چې په تجارت یې منفي اغیزه کړې په تیره پر صادارتو  ځکه په دې وروستیو کې د دولت له خوا  ځینې غیر عملي پریکرې د بیو  لوړ والي سبب شوې

دغه خونه له دولت څخه غواړي چې د چاپیریال ساتنې د ادارې پر دغه مکتوب له سره کتنه وکړي او یو شفاف میکنیزم په دې اړه جوړ او هغه مالونه چې په ګمرکونو کې بند پاتې دي د وتلو اجازه و رکړي.

په دې اړه ځینې سوداګر وایي: دوې د چاپیریال  ساتنې ادارې له مکتوب سره موافق دي او چاپیریال ساتنې ته په پاملرنې  سره باید د دوې مالونو ته اجازه ورکړي چې صادر شي.

"په دې اړه یو سوداګر حاجې حسن وویل: د محصولاتو او ټولولو لپاره د چاپیریال سااتنې او کرنې وزارت ترمنځ کوم طرزالعمل چې جوړیږي موفق یو خو تر هغه چې دولت یو میکانیزم جوړوي په ګمرکونو کې موجوده مالونو ته د صدور اجازه ورکړي."

" 130 ټُنه مال مې اوس د کابل په ګمرک کې دی وروسته له دې چې دغه مالونه مې بند شو بیا هم ما څو موټړه د قاچاق په ډول لیږلی او د افغانستان سرحدونه څوګ نه شي نیولی مګر دغه کار هر څوګ چې کوي د دې لپاره کوي چې د رشوت او پتکونو ته لاره ونیسي."
 
د سوداګر وایي باید دولت په ۲ اونیو کې د دوی دغه ستونزې لرې کړي او له دې پرته به  حالت  له دې هم کرکیچن شي او په بازارنو کې به بیې نورې هم لوړې شي.

د سوداګریو خونې چارواکي وایي افغانستان په کال کې له همدې لارې ۸۰ میلیون ډالره پاڼګونه کوي چې  زیاتره بوټې  د هیواد په شمال، هرات، مشرقي، بدخشان د آمو سیند سره نیژدې موندل کیوي .

د چاپیریال ساتنې ادارې د ۱۳۹۱ کال د مرغومې د میاشتې په ۲ نیټه د یو مکتوب  له لارې څو ارګانونو ته لیکلې چې په مرکز او ولایتونو کې د ټولو طبی بوټو صادرات بند دي او له دې وروسته باید صادرونکي د دې جواز له مخې د دې توکو د صادارتو په برخه کې ګام واخلي.

صوفیا محمدزایی - کابلتاريخ : چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 12:23 | نویسنده : خیرالله رسولی
این وسایل شامل قیچی‌ها، چنگک مخصوص جمع آوری میوه، ماشین دواپاشی، اسکنه و ماشین آب پاش می باشند که به صورت رایگان در اختیار باغداران قرار گرفت.Asef Rahimi

محمد آصف رحیمی وزیر زراعت ومالداری هنگام توزیع این وسایل گفت: این تجهیزات برمبنای پلان کاری برنامه ملی باغداری ومالداری این وزارت برای دهقانان توزیع شده است.

وزیر زراعت هدف  توزیع این تجهیزات را به دهقانان، فراهم نمودن سهولت های کاری برای باغداران و ترویج امور باغداری عنوان کرد.

"در سطح ولایت جوزجان 110 دهقان پیشتازانتخاب گردیده که این دهقانان هر کدام  25 تن از دهاقین دیگر را در ولسوالی های مربوط و اطراف شهر شبرغان زیر پوشش پروگرام کاری قرارخواهند داد."

آقای رحیمی افزود: این وزارت 120 میلیون دالر را برای برنامه ترویج باغداری و مالداری در کشور تخصیص داده که جوزجان شامل این برنامه شده است.

به گفته وزیر زراعت، این برنامه مدت سه سال برای دهقانان خدمات رایگان عرضه خواهد کرد و آنان از این وسایل به صورت مشترک استفاده خواهند کرد.

"پروگرام چنان است اگراین دهقانان بخواهند این وسایل را طورشخصی خریداری کنند وزرات زراعت ان را با 25 فیصد قیمت دراختیارانها قرارخواهد داد."

به گفته مسوولان زراعت درولایت جوزجان بیشتراز1500 باغ از یک سال به اینسو ساخته شده است.

فریبا باشنده قریه التی خواجه شهر شبرغان که از سه سال به اینسو مصروف باغداریست 96 باغبان خانم زیر دستش در این برنامه فعالیت دارند.

به گفته خانم فریبا با فرا گیری فن های آموزشی آنان باغداری را به صورت مسلکی آموخته اند.

الله داد یکتن ازدهقانان ولسوالی خانقاه از به دست آوردن این وسایل ابراز خرسندی نموده گفت: این وسایل آنان را ادر تنظیم باغداری کمک فراوان خواهد کرد .

" میتوانیم حالا به سهولت درخت های باغ خود را دواپاشی کنیم حاصلات ان را بدون انکه میوه ها صدمه ببینند جمع اوری نماییم ووسایل وتجهیزات دیگرکه دراختیارداریم ازان به شکل نوبتی استفاده کنیم."

با این همه مسولان ریاست زراعت آبیاری ومالداری ولایت جوزجان گفته اند  در این ولایت حدود 1600 باغ ساخته شده که 250 باغ را زنان پرورش می دهند.تاريخ : چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 12:22 | نویسنده : خیرالله رسولی

داکتر اشرف غنی احمدزی مسوول پروسه انتقال مسوولیت های امنیتی با ابراز این مطلب در تخار گفت: 60 درصد تداخلات وظیفوی درمرکز بین وزارت ها  وجود دارد که باعث افزایش فساد اداری نیز شده است.Ashraf Ghani Ahmadzai 2

به گفته‌ی آقای احمدزی تفکیک صلاحیت ها به صورت واضح صورت نگرفته که از جمله مشکلات ساختاری و بنیادی حکومت افغانستان است.

" اکثریت مشکل تداخلات وظیفه وی بین وزارت دوم تفکیک صلاحیت ها به صورت واضح صورت نگرفته است، والی صاحب را روان میکنن چون نماینده خاص رییس جمهور است اما رییس صاحب ها را در عین زمان وزیر صاحب ها روان می‌کنند یکی از اینها انسجام ندارند، چون نظام بودجه وی ما به قسم عیار نشده که مسوولیت وصلاحیت ها باهم تفکیک شود، تا این مسایل حل نشود ما سرعت عمل را بیش تر کرده نمی‌توانیم."    
مسوول پروسه انتقال افزود:  یک تعریف حقوقی از ولایت وجود ندارد و به همین دلیل 75 درصد مشکیلات بین مرکز و ولایت وجود دارد.

به گفته‌ی آقای احمدزی، مسوولیت والی ها بسیار زیاد است و صلاحیت بسیار کم، که مشکل ساختاری را به بار آورده است.

آقای احمدزی گفت: باید طبقه بندی ولایت ها به صورت درجه یک، درجه دو و درجه سه از میان برود و در صورتی که نیاز به توسعه متوازن است، باید محرومیت ها در نظر گرفته شود و ولایت ها باید از دیدگاه استراتیژیک درجه بندی شود.

" ما و شما از دیدگاه  اهمیت استراتیژیک امنیتی، اقتصادی و سیاسی باید طبقه بندی کنیم تا بفهمیم که ثبات افغانستان مستلزم این است که همه‌ی این چیز ها در چهار چوب بیاید حاکمیت قانون جایگزین زور شود."

آقای احمدزی همچنان گفت: در سه ما آینده برای کسب اطمینان مردم در مورد ثبات پس سال 2014 کار خواهد کرد.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که جامعه‌ی جهانی همواره در نشست های مختلف بین‌المللی بالای حکومت‌داری خوب تاکید کرده است و روشن بودن صلاحیت های کاری و پاسخ‌دهی نیز از اصول اساسی حکومت داری خوب به شمار می‌رود.تاريخ : چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 11:40 | نویسنده : خیرالله رسولی

سرک  ارملک –لامان  که بخشی از سرک شاهراه حلقه‌یی افغانستان را تشکیل می‌دهد، ولایات هرات ، بادغیس و فاریاب را به هم وصل می‌کند.alt

مقامات ولایات بادغیس و هرات گفته اند: یک سال پیش کار این سرک آغاز شده اما  تا کنون یک درصد کار اسفالت این سرک، پیش نرفته است.

عبدالمجید شکیب رییس شورای ولایتی  بادغیس گفت: بخش اول سرک ارملک – لامان که از ولسوالی کرخ هرات تا به ولسوالی آبکمری بادغیس امتداد یافته، با شرکت ایرانی سندریلا قرارداد شده است.

به گفته رییس شورای ولایتی بادغیس بخش دوم این سرک حلقوی که از ولسوالی آبکمری تا ولسوالی قیصار فاریاب می‌باشد،توسط یک شرکت مشترک ترکی - امریکایی قرار داد شده و در هر دو بخش کار اندکی صورت نگرفته است.

"متاسفانه در طی یک سال که  از قرارداد هر دو پروژه میگذره(کروخ –آبکمری و آبکمری – قیسار) هیچ کاری را نکردند که مردم از آن راضی باشند و شکایات مردم در این مورد کاملآ وارد است و یک متر هم در هر دو پروژه در طی یک سال صورت نگرفته است"

شراف الدین مجیدی سخنگوی والی بادغیس توقف کار سرک ارملک –لامان را تایید کرده گفت دلیل آن هنوز روشن نشده است.

حدود یک سال پیش کار سرک حلقوی ارملک-لامان به درازای ۵۲ کیلومتر آغاز گردید که هزینه آن ۳۸ میلیون دالر از کمک های بلاعوض دولت عربستان سعودی پرداخت میگردد.

ساخت وساز این پروژه را شرکت خصوصی ایرانی سندریلا به عهده گرفته و تعهد کرده بود که تا سه سال آینده کار قیرریزی این سرک را تمام خواهند کرد.

اما محمد سلیم تره کی شهردار هرات  دلیل توقف کار این سرک را تحریم های وضع شده بالای کشور ایران از سوی امریکا دانست.

"متاسفانه در ابتدا شرکت برنده این پروژه یک شرکت ایرانی بود و تمویل کننده این پروژه  هم کشور عربستان بود و عربستان سعودی به اساس تحریم های که بالای ایران وضع شده به همان مخالفت کار این سرکت را متوقف ساخته و امیدواریم که شرکت جایگزین آن هر چه زوتر شناسایی بشود و به کار خود ادامه بدهد."

در همین حال احمد شاه وحید معین تخنیکی وزارت فواید عامه توقف کار سرک ارملک – لامان به دلیل  تحریم ها بالای شرکت قرار دادی  را رد کره گفت کار این دو پروژه به کندی پیش رفته است.

معین تخنیکی وزارت فواید عامه دلیل کند بودن کار این پروژه را مشکلات تخنیکی شرکت قرارداد کننده دانست اما گفت : اگر در مدت زمانی که قرار داد شده است کار این پروژه تمام نشود شرکت قرار داد کننده  جریمه می شود و در مورد پاسخ خواهد داد.

"هیچ پروژه ی متوقف نشد ، تمام پروژه هایکه در این مسیرقرارداد صورت گرفته کار میکنند، و این دو پروژه مجاز است، اگر کم کاری در این قسمت جریان دارد مشکلات از خود قراردادی ها است که این مساله  به زودی برطرف میگردد."

معین تخنیکی وزارت فواید عامه افزود پس از این کار این پروژه بهتر خواهد شد.

اما اینکه این مساله، جدی پیگیری خواهد شد یا نه، گذشت زمان روشن می‌سازدتاريخ : چهارشنبه چهاردهم فروردین ۱۳۹۲ | 11:34 | نویسنده : خیرالله رسولی

نبود  مواد خام در کشور، جنگ و ناامنی، وارد شدن کالاهای بی کیفیت از خارج و بلند بودن بهای ظروف مسی از عوامل رکود این صنعت عنوان شده است.alt
مسگران در بلخ به این باور اند که اگر دولت به پیشه آنان توجه نکند این صنعت تاریخی در آینده نزدیک از میان برداشته خواهد شد.
عبدالحمید  که نزدیک به شصت سال عمر دارد و گذشت زمان موهای سر و صورتش را سپید کرده و در حال ساختن ظروف مسی است که از رکود این صنعت  ابراز نگرانی کرد.
:" با وجودی که معادن و منابع بزرگ مس در داخل کشور موجود است اما به نسبت اینکه دولت تا هنوز قادر به استخراج آن نگردیده ما هم مواد خام نداریم و مجیوریم که مواد خام را به قیمت گزاف از کشور های همسایه وارد کنیم که برای مان زیاد گران تمام میشه."
در همین حال فیض محمد، یکی دیگر از مسگران گفت در گذشته صنعت مسگری رونق خوب داشت، بسیاری از مسگران از با پیش گرفته این پیشه، صاحب سرمایه شدند و به حج رفتند، اما اکنون مسگران تنها می توانند نان خانواده شان  را به دست آرند.
:" کار وبار ما در سال های قبل خوب بود  حالی تمام بازار را  وسایل چینایی گرفته که بی کیفیت هم است در سال قبل مردم از ای طریق صاحب هر چیز شدند حتی به حج رفتند اما حالی دای کسب هم نان نماند."
از سوی هم  احمد فروشنده ی ظروف چینی و پاکستانی در شهر مزار شریف به سلام وطندار گفت: ضعف اقتصادی مردم یگانه عامل برای اشتیاق مردم به خریداری ظروف خارجی بجای ظروف مسی می باشد.
:"برخی از روستا نشینان در بلخ علاقه دارند که از ظروف مسی استفاده نمایند. و برای جهیزیه دختران شان معمولا یک سیت از ظروف مسی را تهیه می کنند اما قیمت ظرف مسی هم خیلی زیاد است و زور مردم به آن نمی رسد."
پیش از این تنها در جاده مسگری در ولایت بلخ حدود صد دوکان مس کاری وجود داشت اما حالا تنها شش مسگر در این رسته باقی مانده و متباقی مسگران شغل شان را ترک کرده اند.تاريخ : یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۲ | 11:1 | نویسنده : خیرالله رسولی

دیدبان شفافیت افغانستان با ارایه این ارقام اعلام کرد که این ارقام را از نتایج بررسی شان در 34 ولایت کشور به دست آورده‌اند.alt

دیدبان شفافیت افغانستان در اکتوبر 2002 میلادی ایجاد شد و از سال 2006 تا کنون به صفت یک نهاد فعال و مستقل جامعه‌ی مدنی به هدف افزایش شفافیت، امانت‌داری، حساب‌دهی، توسعه‌ی ابزار آموزشی و تسهیل نمودن گفتگوها فعالیت می‌کند.  

یما ترابی رییس دیدبان شفافیت افغانستان در نشست نشر سروی ملی فساد که امروز در کابل دایر گردیده بود گفت: با وجود کاهش تجارب فردی از فساد، این پدیده بعد از امنیت و بیکاری  یکی از عمده ترین نگرانی افغان‌ها باقی مانده است که بیشترین آسیب فساد به ویژه رشوه، به  خانواده های فقیر می‌رسد .

" مساله رشوت را که ما ارزیابی کردیم نشان می‌دهد که در سال 2010 تقریباً میزان رشوت یک میلیارد دالر بوده، در سال 2012  میزان رشوت 1.25 میلیارد یعنی یک تتفاوت زیادی آمده در این قسمت و دلیل اینست که فریکونسی یا اوسط تعدادی رشوت که در سال داده می‌شود، بالا رفته است ."

آقای ترابی افزود: در این گزارش با 756 تن از خانم‌ها، ملاامان مساجد و بزرگان قومی در 34 ولایت افغانستان مصاحبه شده است.

به گفته‌ی رییس دیدبان شفافیت افغانستان گرچه در بخش قضاء و پولیس، پرداخت رشوه کاهش یافته، با آن هم این بخش‌ها به عنوان فاسد ترین مراجع به شمار می‌آیند.

" در عین حال که خانواده‌ها می‌گویند فساد در بخش پولیس و قضاء کم شده ولی درک و دید شان از موجودیت فساد در این دو نهاد بسیار بالا است ولی این خودش نشان می‌دهد که  فساد در این دو نهاد نظر به دیگر  سکتورها بازهم  بالاتر است 9-10 فیصد در دیگر سکتور ها پایان‌تر است ولی در این جا بالاست ."

به اساس اعلامیه این نهاد، نزدیک به 10 درصد خانواده‌ها در سال 2012 با پولیس به فساد مواجه شده اند که این رقم در سال 2010 به 14 درصد می‌رسید و در بخش قضا نیز فساد از 13 درصد در سال 2010 به نُه درصد در سال 2012 رسیده است.

ترابی افزود: 39 درصد پاسخ دهندگان باور دارند که فساد در ادارات دولتی به افزایش نفوذ طالبان کمک می‌کند.

نا امنی در بیش از صد ولسوالی از چالش‌های است که به گفته ترابی آنها نتوانستند سروی را انجام دهند.
اما نقش جامعه‌ی جهانی در کاهش فساد در افغانستان چیست ؟

آقای ترابی گفت: 37 درصد از مصاحبه شوندگان باور دارند که جامعه‌ی جهانی نمی‌خواهد با فساد مبارزه کند.

با این همه رسیدگی به فساد در قوه قضاییه و پولیس، مشارکت مردم و جامعه‌ی مدنی در محاکم، ساده سازی طرزالعمل های اداری،اعلام دارایی های مسوولان دولتی و دسترسی به اطلاعات در راستای مبارزه با فساد از پیشنهادهای است که دیدبان شفافیت به دولت افغانستان داده است.

سروی ملی فساد در هر دوسال یک بار جهت سنجش تجارب و ادراک فساد توسط دیدبان شفافیت انجام می‌شود که قبلا در سال‌های2007 و 2010  نیز صورت گرفته بود.تاريخ : یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۹۲ | 11:0 | نویسنده : خیرالله رسولی

پیش از این مردم به دلیل خرابی جاده‌ها، دست به اعتراضات تندی زده بودند و در چُقری‌های سرک نهال شاندند و ماهی انداختند.alt

اما شهرداری هرات برای بازسازی این جاده‌ها 750 میلیون افغانی را اختصاص داده است. طول جاده‌های که قرار است اسفالت گردد، 40 کیلومتر می‌باشد.

محمد سلیم تره‌کی شهردار هرات امروز در مراسم آغاز کار اسفالت جاده های شهر گفت: هزینه این پروژه از بودجه ریاست شاروالی هرات پرداخت می‌گردد.

به گفته‌ی شهردار هرات این جاده‌ها توسط شرکت سرک سازی هرات غوربند در مدت یک سال اسفالت می‌گردد.

" سرک‌های سطح شهر هرات کاملاً عمر مفید خود را از دست داده اند و از بین رفته است و ما در سطح نواحی دوازده گانه و شهر هر ات این تصمیم را داریم که تا تمام سرک‌هایی که عمر را از دست داده اند دوباره به شکل اساسی و استندر آن اسفالت کنیم."

اما داکتر داوود شاه صبا والی هرات از اسفالت این جاده‌ها اظهار بی‌خبری کرده گفت: برای افتتاح کار این سرک با وی هماهنگی نشده است.

" متاسفانه هنوز از جزییات این پروژه خبر نیستم و اینکه از چی طریقی این پروژه منظور شده و بودجه آن از کجا تمویل می‌شود، جزییات اش به دسترس من نیست، یقیناً که جناب شاروال صاحب در این مورد می‌داند."

اما در حال حاضر شهروندان هرات بر ساخت با کیفیت 40 کیلومتر جاده شهری هرات شک دارند و خواهان نظارت برکیفیت ساخت این جاده ها شدند.

شریف احمد یکی از شهروندان گفت: " نگرانی من به عنوان یک شهروند این است که همین شرکت هرات – غوربند یک سرک را ساخته بود که بعد از دو ماه کاملاً خراب شده بود و کسی هم نبود که از او بپرسد."

خلیل شهروند دیگر هرات گفت: " در ارتباط به اسفال سرک ها بگویم ، نه اینکه به اسفالت آن خوشبین نیستم  فکر میکنم دوباره یک برنامه سیاسی را به راه انداختند، شاید ده یا بیست متر را اسفالت کنند تنها بازسازی می‌کنند نه اینکه می سازند و هم در مقابل یک بارندگی تخریب میشه."

فعالان جامعه مدنی در هرات  نیز خواهان نظارت جدی دولت بر کار اسفالت جاده های شهر شدند

در همین حال سید وحید قتالی رییس شورای ولایتی هرات گفت: بیشتر پروژه‌ها  از سوی دونرها خارجی در مرکز کشور به رقابت گذاشته می‌شود و شورای ولایتی به شکل درست نمی‌تواند از کار این شرکت ها نظارت کند.

آقای قتالی تاکید کرد در صورتی که کار اسفالت جاده‌های هرات به خواست مردم ساخته نشود کار آن از سوی نمایندگان مردم و مسوولین متوقت خواهد شد.تاريخ : یکشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۲ | 17:51 | نویسنده : خیرالله رسولی
در این نمایشگاه که به مناسبت سال نو خورشیدی راه اندازی شده است صنعت کاران وتولید کنندگان ولایت های هرات ،فاریاب،بلخ،جوزجان،سمنگان وسرپل فرآورده های شان را  که شامل قالین ،گلیم،لباسهای سوزن دوزی ومهره دوزی و برخی از تولیدات دیگر شان میباشد ،به نمایش گذاشته اند .

عبدالوهاب مسئوول برگزاری این نمایشگاه صنعتی گفت: در این نمایشگاه صنایع دستی زنان به نمایش گذاشته شده است تا مردم با تولیدات زنان این شش ولایت آشنا گردند وزمینه فروش آن نیز مساعد گردد.

"هدف از راه اندازی این نمایشگاه رشد و پیشرفت صنایع دستی افغانها و همچنان فروش فراورده های صنعت کاران و تولید کننده گان این ولایت ها می باشه که چطور بتوانیم زمینه رشد صنایع دستی زنان را مساعد سازند."

وی گفت: در سال های قبل راه اندازی این گونه نمایشگاه ها از سوی نهادها و موسئسات خارجی صورت میگرفت اما امسال این نمایشگاه صنعتی از سوی (اتاقهای تجارت و صنایع بلخ، اتحادیه قالین بافان ولایت بلخ و دفتر آیسا در شمال) برگزار شده است.

از سوی دیگری شماری از صنعت کاران و تولید کننده گان که صنایع دستی شان را به نمایش گذاشتها اند  از راه اندازی این نمایشگاه ستایش کرده میگویند: که راه اندازی اینگونه نمایشگاه ها زمینه فروش فراورده های شان را مساعد می سازد.

در همین حال انان تاکید می ورزدند که دولت باید برای فروش صنایع دستی شان بازاریابی نموده و زمینه  را برای فروش تولیدات شان را مساعد سازد .

"توقع ما از دولت ای است که باید بری ما توجه کنه تا ماخود کفا شویم, دولت باید بری صنایع دستی زنان  یک مارکیت بسازه دولت باید توجه کنه و نمایشگاه های دیگر را در ولایات دیگر هم راه اندازی کنه تا صنایع دستی ما در ولایات دیگر هم خریدار داشته باشه."

همه ساله با فرا رسیدن سال جدید برای چهل روز برنامه های مختلف از جمله نمایشگاه های صنایع دستی به منظور گرامیداشت از جشن عنعنوی نوروز در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ راه اندازی می شود.تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ | 11:37 | نویسنده : خیرالله رسولی
به گفته‌ی مسوولان این مرکز شامل احداث پارکینگ بزرگ، ایجاد محلات عرضه و فروش محصولات زراعتی و دهقانی است که در جریان سه ماه گذشته ساخته شده است.alt

داکتر داوود شاه صبا والی هرات می‌گوید  با تکمیل این پروژه ها باشندگان ولسوالی گذره قادر خواهند بود تا محصولات زراعتی شان را در محیط مناسب به بازار عرضه نمایند.

به گفته‌ی آقای صبا نزدیک به 80 هزار یورو هزینه مورد نیاز احداث این بازار از سوی تیم بازسازی ولایتی ایتالیا پرداخت شده است.

" قبلا وضعیت این مرکز خوب نبود، و دروازه هرات است و ما خواستیم که خوب ساخته شود و می‌خواهیم که یکی از بهترین ساحات شود."

شماری از فروشندگان محصولات زراعتی با ابراز خرسندی از ایجاد این مرکز می‌گویند:

" همی جایکه دولت برما ساخته برای فروختن مواد زراعتی؛ ما در سابق همان طور جایی نداشتیم و محصولاتی که ما بدست می آوردیم ضایع می‌شد ما از این کار دولت خیلی خوشحالیم."

" محصولات خود را قبلا به سرک‌ها می‌فروختیم و حالی خوب شده، ما از دولت خوشحالیم اگر در هر ولسوالی هرات همانطور مراکز را بسازد، خیلی خوب است."

این مرکز فروش محصولات زراعتی درحالی به بهره برداری سپرده شد که مسوولان ریاست زراعت ومالداری هرات از راه اندازی برنامه های زراعتی برای دهاقین، جهت آموزش  روش‌های سنتی و نوین زراعتی خبر میدهند.تاريخ : یکشنبه بیست و هفتم اسفند ۱۳۹۱ | 11:36 | نویسنده : خیرالله رسولی

پانزدهم مارچ روز جهانی حقوق مستهلکین است که از این روز وزارت تجارت در کابل تجلیل نمود.alt

ولی رحیمی رییس توسعه رقابت و حمایت از مستهلکین وزارت تجارت گفت: این اداره روی مسوده قانون حمایت از مستهلکین کار کرده و آن را آماده کرده است.

به گفته‌ی آقای رحیمی مراحل قانونی این مسوده در کمیته تخنیکی وزارت عدلیه تمام شده و بعداً به کابینه و شورای ملی فرستاده خواهد شد.

آقای رحیمی افزود: مسوده قانون حمایت از مستهلکین دارای 7 فصل و 50 ماده می‌باشد.

" اهداف عمده مسوده قانون حمایت از مستهلکین عبارت از حمایت از حقوق مستهلکین، ایجاد یک محیط مصوون جهت پیشبرد برای کار و زندگی، فراهم آوری آگاهی معلومات لازم در مورد اجناس و یا خدمات جهت قادر ساختن مستهلک به منظور انتخاب درست آنها، حمایت مستهلکین در برابر اعمال فریب کارانه و حصول اطمینان از کیفیت رضایت بخش اجناس و خدمات موجود برای مصرف کنندگان است."

در این حال عده از شهروندان کابل از پایین بودن کیفیت مواد خوراکی وارداتی شاکی اند.
به گفته‌ی شهروندان کابل، 30 درصد اموال با کیفیت و 70 درصد اجناس بی‌کیفیت در دوکان‌های شهر فروخته می‌شود.

عبدالکریم خالقیار باشنده شهر نوکابل گفت: " یک روز یک بوتل مربای خارجی را از دوکان خریدم و وقتی که در بوتل را باز نمودم، در بین بوتل مربا توته های شیشه بود که خود نشان دهنده بی‌کیفیت بودن مواد غذایی در داخل کشور ماست."

محمود باشنده شهرکابل گفت: "جنس اصل در افغانستان اصلاً پیدا نمی‌شود، بعضاً 25 تا 30 درصد اجناس اصل بوده و متباقی آن بدل می‌باشد، ضرر اموال و اجناس بدل برای مصرف کننده می‌رسد."

وحیدالله باشنده مکروریان کابل گفت: " مال اصل در دوکان های شهر فروخته نمی‌شود و دلیل عمده آن نبود فابریکه های تولیدی در داخل کشور ماست."  

در این حال سید مسعود استاد اقتصاد دانشگاه کابل گفت: با آنکه این کار باید ده سال پیش انجام می‌شد حالا اقدام شده است ولی با آنهم گام مثبت می‌باشد.

"با حرکاتی که دولت افغانستان سیستم اقتصاد بازار آزاد را نام بد ساخت و در حقیقت غیر قابل تطبیق، ما می‌توانیم این سیستم را با ایجاد قانون حمایت از مستهلکین قابل تطبیق بسازیم، دولت می‌تواند با مسایل تیوریکی افغانستان را نجات دهد و رشد اقتصادی افغانستان را کمک کند."

کنترول قیمت‌ها در بازار، حمایت از افزایش تولیدات داخلی، کاهش محصولات گمرکی مواد خام و سایر محصولاتی که در کشور ساخته نمی‌شود مواردی است که به گفته‌ی تحلیلگران اقتصادی می‌تواند مصرف کنندگان و مستهلکین را حمایت کند.

اینکه قانون حمایت از مستهلکین چه وقت از سوی کابینه تایید و به مجلس فرستاده می‌شود و چه زمانی از سوی نمایندگان تصویب خواهد شد، راه طولانی را در پیش دارد.تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۱ | 11:34 | نویسنده : خیرالله رسولی

شورای ولایتی غزنی با بیان این مطلب به سلام وطندار گفت: غزنی دارای 18 ولسوالی است که از این جمله در چند ولسوالی شبکه‌های مخابراتی فعالیت محدود دارند، اما باشندگان سایر ولسوالی‌ها با مشکلات مخابراتی روبرو استند.Tower

نادرخان گیرووال عضو شورای ولایتی به سلام وطندار گفت: در بیشتر از 12 ولسوالی این ولایت که ناامن گفته می‌شوند، تنها در دو ولسوالی آن به صورت غیرمنظم شبکه‌های مخابراتی  فعالیت دارند.

به گفته‌ی آقای گیرووال مردم از ولسوالی‌های دوردست این ولایت با قبول تمامی مشکلاتی که در مسیر وجود دارد، برای تماس گرفتن به وابستگان شان به شهر غزنی می‌آیند.

" برای یک تلیفون از زنخان می‌آیند، به غزنی دیگر هیچ کار ندارند از رشیدان، خوگیانی، از آب بند، قرباغ همین قسم حالا اگر تا 15 الی 20 حوت شبکه‌ها فعال نشوند، ما مردم را میک‌َشیم و اعتراض می‌کنیم و آنتن ها را در غزنی هم بند می‌کینم."

صافی اکبری عضو دیگر شورای ولایتی نیز گفت: در ولسوالی های امن این ولایت مردم دسترسی کامل به خدمات مخابراتی ندارند.

آقای اکبری افزود: تنها در بعضی قسمت‌ها آنتن‌های مخابراتی نصب گردیده اما فعالیت آن محدود است.

" در 70 درصد ولسوالی‌ها آنتن‌دهی ندارند، اصلاً پایه تا حالا ایجاد نشده، در بعضی مراکز ولسوالی وجود دارد  که در ساحه‌ی 3 کیلومتری کار می‌کند، دیگر جاها نی؛ و اکثراً پایه‌ها یا خاموش است یا غیر فعال مردم از این ناحیه دچار مشکل اند."

محمدعلی  باشنده‌ی روستای بهادر ناور که برای تحصیلات به غزنی آمده به سلام وطندار گفت: در بیشتر مناطق حالا هم مردم به شکل سنتی  پیام می‌فرستند.

به گفته‌ی محمدعلی روستا نشینان برای تماس به خارج یا ولایات دیگر به مرکز ولسوالی می‌روند و با پرداخت پول زیاد زنگ می‌زنند.

" اگر کدام چیز کار می‌شود از طریق موتروانان خط ارسال می‌شود دیگر کدام پایه‌ی مخابراتی نیست و تنها راه همین موتروانان است که احوال می‌بره و می‌آورند."

مسوولان شرکت های مخابراتی خصوصی در غزنی نخواستند در مورد ابراز نظر کنند.

اما خیرمحمد فیضی معاون اداره تنظیم مخابراتی کشور گفت: شرکت‌های مخابراتی در شماری از مناطق ناامن به دلیل مشکلات امنیتی نمی‌توانند فعالیت کنند، اما اگر در مناطق امن کیفیت خدمات مخابراتی ضعیف است و یا فعالیت شان توقف کرده است؛ باشندگان می‌توانند به شماره‌ی 999 تماس بگیرند و شکایت شان را ثبت کنند.

" ما همه ساله  برای بهبود خدمات مخابراتی در کشور 200 تا 300 تاور از بودجه‌ی خدمات انکشاف مخابراتی که در اختیار اداره تنظم مخابراتی است اعلام می‌کنیم تا اینکه در مناطقی که فعالیت شبکه‌های مخابراتی وجود ندارد فعال گردد."

با این همه پیش از این وزارت مخابرات گفته بود که آنان در ولایات مختلف از کیفیت خدمات مخابراتی بررسی خواهند کرد.

این وزارت هشدار داده بود که اگر شرکت‌های مخابراتی کیفیت خدمات شان را معیاری نسازند، جواز فعالیت شان را لغو خواهد کرد.تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۹۱ | 9:17 | نویسنده : خیرالله رسولی

altمسؤلان ریاست امور زنان ولایت سرپل می گویند: صنايع دستي زنان پنجاه درصد در این ولایت رشد نموده و تعداد زیاد از زنان در این ولایت توانایی کمک به خانواده  های شان را پیدا کرده اند و از طرف هم در حال حاضر شماری از موسسات خارجی وعده کمک به رشد صنایع دستی زنان دراین ولایت را نموده اند  
در همین حال برای نخستین بار یک نمایشگاه بزرگ صنایع دستی زنان در مرکز سرپل راه اندازی شده است که در این نمایشگاه صنایع دستی ده ها زن به نمایش گذاشته شده است
به گفتهء مسؤلان رياست امور زنان سرپل مصارف اين محفل از سوي تيم باز سازي ولايتي كشور تركيه تمويل شده است

خانم نسیمه آرزو رییس امور زنان سرپل گفت : زنان در بخش صنایع دستی رشد بیشتری در این ولایت داشته اند واین نمایشگاه به مدت یک ماه میباشد تا زنان بتوانند صنایع دستی شانرا به فروش برسانند .
 :" صنایع دستی زیاد است گیلم است ، قالین است ، کُلا ، پیران ، یخن ، مهره دوزی بیزک دوزی وهر قسم دوخت است . البته بازارخوبی داره و ما ره خارجی ها حمایت میکنند و خارجی ها می آیند از نمایشگاه ما دیدن میکنند و خریداری میکنندو زمینه های خوبی ره برما مساعد میسازند تا صنایع دستی زنان توسعه پیدأ کنه."                                                                                              
شماری از زنان ولایت سرپل نیز ضمن تأیید ارایه ی خدمات بهتر برای رشد صنایع دستی آنان از سوی مسؤلین می گویند نسبت به گذشته وضعیت زنده گی زنان در ولایت سرپل به طور نسبی بهبود یافته است.
:"ما امیدواری از ای ره داریم که در آینده ها بهتر و خوبتر شوه . صلح باشه ، امنیت باشه ، آرمی باشه و زنا ن بتوانند سواد یاد بیگرند حرفه یاد بگرند."
"انشاالله زیاد روبه بهبودی اس . امیدواری اس اگر سطح آگاهی مردم بالا بروه شاید سطح زنده گی شان بهبود پیدا کنه."
در این زمینه ما امیدوارهستیم ولی به ای که فعلا است  ما قناعت نداریم و بسنده نیست."                                         
در این اواخر برای  بهبود زنده گی زنان ولایت سرپل از سوی بعضی از مؤسسات بین الملی پروژه های چون احداث باغ زنانه ، مرکز آموزشی حرفه برای آنان ، مارکیت فروش صنایع دستی برای  آنها و پروژه های کار در مقابل آموزش حرفه تطبیق گردیده که این پروژه ها کمک نموده است تا سطح زنده گی زنان در این ولایت بهبودتاريخ : چهارشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۹۱ | 11:0 | نویسنده : خیرالله رسولی

خلیل الله فیروزی و شیرخان فرنود به عنوان مقصران اصلی در پرونده کابل بانک معرفی شدند

دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک، شیرخان فرنود و خلیل الله فیروزی رئیسان پیشین کابل بانک را، هر کدام به پنج سال حبس محکوم کرد. این بانک در سال ۲۰۱۰ به دلیل اختلاس صدها میلیون دلار ورشکست شد.

دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک روز سه شنبه ۱۵ حوت/اسفند، در پرونده دستبرد دارایی‌های کابل بانک، خلیل الله فیروزی و شیرخان فرنود را هر یک به پنج سال حبس محکوم نمود. این دادگاه همچنان خلیل الله فیروزی رئیس هیات عامل کابل بانک را به بازپرداخت نزدیک به ۵۳۱ میلیون دلار و شیرخان فرنود رئیس هیات مدیره کابل بانک را به بازپرداخت بیش از ۲۷۸ میلیون دلار محکوم کرد.

به اساس حکم دادگاه، این افراد مکلف به پرداخت این پول هستند و مبلغی که از فروش جایدادهای کابل بانک بدست می‌آید، از این پول کم می‌شود.

این دو نفر از مقصران اصلی در پرونده کابل بانک معرفی شدند. کابل بانک یکی از بزرگترین بانک‌های خصوصی افغانستان بود.

همچنان دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک، امروز ۱۹ نفر دیگر از کارمندان پیشین کابل بانک و مسئولین پیشین بانک مرکزی افغانستان را به شش ماه تا پنج سال حبس محکوم کرد.

در میان این افراد، عبدالقدیر فطرت رئیس پیشین بانک مرکزی افغانستان نیز از سوی دادگاه به اتهام "سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی و عدم اطلاع دهی" به دو سال حبس محکوم شد.

عبدالقدیر فطرت پس از اوج گرفتن پرونده کابل بانک به آمریکا رفت و در همان جا استعفای خود را اعلام نمود. آقای فطرت شهروند آمریکا نیزهست و دولت آمریکا از استرداد او به افغانستان خودداری کرد.

پیشینه کابل‌بانک

ژانویه ۲۰۰۴: کابل بانک با سرمایه ۵ میلیون دلار ایجاد شد و بعد از مدت مشترکین کابل بانک به یک میلیون و سیصد هزار نفر رسید.

۲۰۱۰ : روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در مقاله خود از بحران در کابل بانک خبر داد.

سپتامبر ۲۰۱۰: بانک مرکزی افغانستان مدیریت کابل بانک را به دست گرفت.

فوریه ۲۰۱۱: صندوق بین المللی پول پیشنهاد کرد که برای تثبیت نظام متزلزل مالی در افغانستان کابل بانک به فروش برسد.

آوریل ۲۰۱۱: حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان، سهام داران کابل بانک را به "سهل انگاری و غفلت" متهم کرد.

آوریل ۲۰۱۱ : عبد القدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان به اعضای مجلس نمایندگان این کشور گفت که برادر رئیس جمهوری و برادر معاون اول او در بحران کابل بانک دست داشته اند.

ژوئن ۲۰۱۱: عبدالقدیر فطرت، رئیس بانک مرکزی افغانستان در آمریکا از مقامش استعفا داد. او گفت که به خاطر "حفظ جانش در واشنگتن استعفای خود را اعلام کرده است.

ژوئن ۲۰۱۱: اداره امنیت ملی افغانستان از بازداشت شیرخان فرنود رئیس کل سابق کابل بانک و خلیل الله فیروزی رئیس بخش اجرایی این بانک خبر داد.

سپتامبر ۲۰۱۱: وزیر مالیه افغانستان اعلام کرده که پرداخت ۷۳ میلیون دلار از سوی بانک مرکزی به کابل بانک، باعث قطع کمکهای خارجی به افغانستان شده است.

آوریل ۲۰۱۲:اعضای گروه اقتصادی شورای وزیران افغانستان خواستار تاسیس دادستانی و دادگاه ویژه برای رسیدگی به پرونده مالی کابل‌بانک شد.

نوامبر ۲۰۱۲: اولین نشست علنی دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک برگزار شد.

شمس الرحمان شمس رئیس دادگاه رسیدگی به بحران کابل بانک گفت که این دادگاه ابتدایی بوده و متهمین حق استیناف خواهی را دارند.

وی گفت که متهمین این پرونده شامل سه گروه هستند؛ گروهی که امروز در دادگاه محکوم شدند، گروه سیزده نفری شامل شماری از سهم‌داران که هنوز پرونده شان به دادگاه فرستاده نشده و گروه سوم که شانزده نفر اند و هنوز در موردشان تحقیق هم صورت نگرفته و در خارج کشور هستند.

آقای شمس از دادستانی خواست تا هر چه زودتر پرونده‌های بقیه افراد دخیل در بحران کابل بانک را بررسی کرده و به دادگاه بفرستد.

پیش از این بارها گزارشاتی در مورد دخیل بودن محمود کرزی برادر رئیس جمهوری و حصین فهیم برادر معاون اول ریاست جمهوری در بحران کابل بانک منتشر شده بود. این دو نیز از جمله سهام‌داران کابل بانک بودند.

اخیرا  گزارشی از سوی یک نهاد مستقل بازرسی منتشر شد که نشان می‌داد در نتیجه بحران کابل بانک تعدادی محدود از سیاستمداران ارشد این کشور نزدیک به ۹۰۰ میلیون دلار سود بردند.

براساس گزارش شرکت بازرسی کرول اسوشیتس، زمانیکه دارایی‌های این بانک در سال ۲۰۱۰ توقیف شد، قسمت اعظم قرضه‌های آن - حدود ۹۰۰ میلیون دلار- تنها به ۱۹ فرد یا شرکت داده شده بود.

براساس این گزارش یکی از کسانی که از قرضه‌های غیرقانونی کابل بانک بهره برده، محمود کرزی برادر رئیس جمهور کرزی بوده است.

اما محمود کرزی همواره دست داشتن در این بحران را تکذیب کرده است و گفته تمامی وام‌های خود را پرداخته است.

کابل بانک در سال ۲۰۱۰ به دلیل صدها میلیون دلار اختلاس ورشکست شد

بحران کابل بانک

نزدیک به دو سال پیش شرکای اصلی کابل بانک، مقدار قابل ملاحظه‌ از سپرده های مالی مردم را به عنوان قرضه گرفته بودند.

شماری از آنها این پول‌ها را در بازار مسکن دبی سرمایه‌گذاری کرده بودند و هنگامی که بازار مسکن دبی به دلیل بحران مالی جهانی با رکود مواجه شد، در افغانستان این نگرانی ایجاد شد که پول‌های سرمایه‌گذاری شده در بازار مسکن دبی شاید در این بازار درحال رکود گم شود.

این شایعات سبب شد که سیلی از مردم برای نقد کردن پول خود به کابل بانک مراجعه کنند و در نتیجه کابل بانک با کمبود نقدینگی مواجه شد.

دولت افغانستان پس از این به میان آمدن این مشکل، مدیریت کابل بانک را به دست گرفت. اکنون دولت افغانستان تصمیم دارد که این بانک را بار دیگر به بخش خصوصی به فروش برساند.

منبع: بی بی سیتاريخ : شنبه دوازدهم اسفند ۱۳۹۱ | 11:40 | نویسنده : خیرالله رسولی

برگزاری نشست توکیو در ماه جولای 2012 میلادی  تعهدات مالی جامعه جهانی را در قبال افغانستان داشت که این کشور ها 4.1 میلیارد دالر را پس از سال 2014 میلادی برای افغانستان تعهد سپردند.alt

هیروشی تاکاهاشی سفیر جاپان در کابل، در نشست امضای سند 281 میلیون دالری گفت: این پول از تعهدات جاپان به شمار می آید که در نشست توکیو برای دولت افغانستان وعده سپرده بود.

به گفته تاکاهاشی زراعت، معارف، صحت، پولیس، روند ادغام مجدد، حکومتداری و کمک های بشردوستانه از بخش هایی است که این کمک به مصرف خواهد رسید.

"  چهار پروژه امضا شد، و10 پروژه دیگر در پارلمان جاپان به امضا خواهد رسیده که جمعآ، چهارده پروژه می شود و281 ملیون دالر مدرک این پروژه ها می باشد."

سفیر جاپان هدف از این کمک را حمایت از اولویت های زیر بنا سازی، رشد پایدار اقتصاد ، حکومتداری خوب، ساختار روشن حسابدهی، افزایش عواید ومبارزه جدی با فساد اداری که  توسط حکومت افغانستان تعهد شده بود، دانست.

اما جاپان در بدل این کمک ها، از دولت افغانستان انتظار دارد در مبارزه با فساد اداری، توانمند سازی زنان و راه اندازی انتخابات آزاد وعادلانه تلاش نماید.

تاکاهاشی از دولت افغانستان ودفاتر سازمان ملل متحد خواستار تضمین  شفافیت و حسابدهی  گردید که این کمک ها را به مصرف خواهند رساند.

" همین کمک ها به صورت واقعی باید به مردم افغانستان رسانده شود، به خاطریکه تمام این پول ها از مردم جاپان است که برای مردم افغانستان جدا کرده اند."

صندوق کمک برای اطفال ، سازمان خوراکه وزراعت، برنامه های جهانی غذا، اسکان، کمک های توسعه یی،  کمشنری ملل متحد برای پناهندگان،دفاتر ملل متحد برای مبارزه با مواد مخدروجرایم، ماین پاکی و سازمان مهاجرت جهانی از ادارات ملل متحد اند که این کمک ها را در افغانستان به مصرف خواهند رساند.

بیشترین رقم این کمک ها که نزدیک به 135 میلیون دالر می رسد از طریق برنامه کمک های انکشافی سازمان ملل متحد مصرف می شود.تاريخ : سه شنبه هشتم اسفند ۱۳۹۱ | 18:38 | نویسنده : خیرالله رسولی

انجنیر خیر محمد فیضی معاون ادارهء تنظیم خدمات مخابراتی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی
مقام های وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می گویند که با وجود تلاش های زیاد، با آن هم شماری از دکانداران، سیم کارت تلیفون های موبایل را بدون راجستر و مطالبه اسناد هویت بالای مردم به فروش می رسانند.

آنان می گویند که همین مساله سبب شده تا افراد ناشناس با استفاده از این سیم کارت ها باعث تهدید و آزار و اذیت مردم گردند.

انجنیر خیر محمد فیضی معاون ادارهء تنظیم خدمات مخابراتی وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی به روز سه شنبه به خبرنگاران گفت که این کار تلاش های نیرو های امنیتی افغان را برای دستگیری افراد مزاحم نیز با مشکل مواجه ساخته است:

« به اساس اظهارات نهاد های امنیتی، آنان بسیار تشویش دارند زیرا از طریق این سیم کارت های بدون راجستر نه تنها مردم مورد آزار و اذیت حتی تهدید قرار می گیرند بلکه نیرو های امنیتی در هنگام شناسایی موقعیت و هویت آنان با مشکل مواجه می شوند.»

آقای فیضی می گوید: شرکت های مخابراتی به خاطر فروش سیم کارت های شان با یک تعداد از دکانداران در کابل و شماری از ولایات دیگر قرارداد کرده اند.

به گفته وی، این دکانداران بدون در نظرداشت قانون و هدایات وزارت مخابرات دست به فروش سیم کارت ها به طور غیر قانونی می زنند.
در عین حال مسوولان وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی از مسدود ساختن سه دکان که سیم کارت را به طور غیر قانونی به فروش می رساندند، خبر می دهد.

در این مورد باز هم آقای فیضی به خبرنگاران چنین معلومات داد:

« به تاریخ شش حوت سال 1391 تیم نظارت اداره تنظیم خدمات مخابراتی به تعداد 252 قطعه سیم کارت از شرکت روشن، 114 قطعه سیم کارت از شرکت اتصالات و 141 قطعه دیگر از شرکت ام تی ان را از نزد دکانداران ضبط کرد، در پیوند به این کار سه قراردادی و سه دست فروش نیز بازداشت و به نیرو های امنیتی افغان تسلیم داده شدند.»

خیر محمد فیضی افزود که به هنگام بررسی دکان های سیم کارت فروشی، نماینده وزارت مخابرات، داخله و نهاد های عدلی و قضایی حضور داشتند.

در همین حال شماری از مردم در شهر کابل با استقبال از اقدام وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی تایید می کنند که یک تعداد مردم با استفاده از سیم کارت های راجستر نشده باعث آزار و اذیت شان می شوند.

مسوولان وزارت مخابرات می گویند که چندین بار شرکت های خصوصی مخابراتی را نیز در پیوند به فروش سیم کارت به طور غیر قانونی جریمه نقدی کرده اند.

منبع: رادیو آزادیتاريخ : سه شنبه هشتم اسفند ۱۳۹۱ | 18:35 | نویسنده : خیرالله رسولی
وزارت شهر سازی به همکاری دو شرکت ساختمانی ترکی 14 بلاک رهایشی را در پروژه خواجه رواش کابل اعمار می کند.

به سلسله اعمار شهرک ها از سوی وزارت شهرسازی در کابل، مقامات این وزارت قرارداد جدید را بخاطر اعمار 14 بلاک رهایشی با نماینده گان شرکت های ساختمانی ترکی امضا کردند.

داکتر حسن عبدالهی وزیر شهرسازی به روز سه شنبه حین امضای قرارداد با شرکت های ترکی گفت: این بلاک ها حدود یک هزار اپارتمان داشته و بالای اعمار آن  70 ملیون دالر از بودجه این وزارت و شرکت های ترکی سرمایه گذاری می گردد.

وی همچنان می گوید: کار اعمار این بلاک ها را ظرف یک سال تکمیل و به قیمت مناسب در اقساد مختلف به مردم توزیع می کنند.

اما وزیر شهرسازی در مورد قیمت این ساختمان ها وضاحت نداد.

وزارت شهرسازی پیش از این نیز قرارداد اعمار شماری از شهرک ها را در مناطق مختلف شهر کابل با کمپنی های ساختمانی داخلی و خارجی امضا کرده است.

پروژه های خانه سازی در منطقه خوشحال خان، پل محمود خان و مکروریان چهارم از جمله پروژه های است که وزارت شهرسازی کار ساختمان آن را روی دست دارد.

یوکسل و یونس گروپ شرکت های بودند که قرارداد اعمار 14 بلاک جدید را با مقامات وزارت شهرسازی امضا کردند.

خلیل اونال رییس شرکت یونس گروپ ترکی در مراسم امضای قرارداد گفت: بلاک های رهایشی را در پانزده طبقه مطابق به معیار های می سازند که در ترکیه ساختمان می گردد.

این اقدامات در حالی روی دست گرفته می شود که پیش از این وزارت شهرسازی قرارداد ایجاد فابریکات خانه سازی را با شرکت های روسیه به امضا رسانیده است.

مسوولان این وزارت می گویند: شرکت های روسی در مدت کمتر از یک سال فابریکات خانه سازی را ایجاد و مواد ساختمانی با کیفیت را در افغانستان تولید خواهند کرد.

این در حالیست که هنوز هم شماری از مردم به نسبت فقر اقتصادی توان خرید این خانه ها را نداشته و در خانه های کرایی و یا خیمه ها زنده گی می کنند.

منبع: رادیو آزادیتاريخ : دوشنبه هفتم اسفند ۱۳۹۱ | 18:57 | نویسنده : خیرالله رسولی

altالیکس تیر، معاون بخش افغانستان و پاکستان اداره انکشافی ایالات متحده امریکا به سلام وطندار گفت: این کشور از آغاز سال 2001 تا کنون 14 میلیارد دالر را در افغانستان مصرف کرده است.

به گفته‌ی آقای تیر در دو سال اخیر 50 درصد کمک‌هایشان از طریق بودجه‌ی ملی افغانستان تطبیق گردیده است.

آقای تیر هشدار داد، اگر ظرفیت مصرف کمک‌ها در وزارت‌های افغانستان افزایش نیابد، امریکا به کمک‌هایش ادامه نخواهد داد.

اما در سال روان خورشیدی یازده واحد بودجوی و وزارت‌ها نتوانسته اند 50 درصد کمک‌های انکشافی را مصرف کنند.

ولی معاون بخش افغانستان و پاکستان اداره انکشافی ایالات متحده امریکا گفت: " به همین دلیل ما شدیداً کار می‌کنیم تا ظرفیت‌ها را در حکومت افغانستان ایجاد کنیم، ما به آنان پول نخواهیم داد اگر نتوانند مصرف کنند، تا هنوز قسمتی از 50 درصد کمک از طریق بودجه بالای زیربناها مصرف می‌شود."

اما آقای تیر افزود: اگر دولت نتواند کمک‌ها را امسال مصرف کند، آن را به سال آینده مصرف خواهد کرد.

به گفته‌ی معاون اداره‌ی انکشافی ایالات متحده امریکا، این اداره با حکومت افغانستان کار می‌کند تا نهادهای دولتی را بیشتر کارا بسازد، زیرا هر دو طرف به این مساله علاقمندی دارند.

اما حالا مقصر کیست؟ جامعه‌ی جهانی کمک می‌کند ولی حکومت افغانستان آن را نمی‌تواند مصرف نماید.

تاج محمد اکبر استاد اقتصاد دانشگاه کابل به این باور است که در یازده‌ سال گذشته، بودجه‌های انکشافی به صورت درست و مکمل در شماری از ادارات مصرف نشده است، و دولت باید در این بخش پاسخگو باشد.

آقای اکبر همچنان گفت: در طول سال‌های گذشته کارشناسان، جامعه‌ی مدنی و رسانه‌ها همواره بالای دولت انتقاد کردند و راه حل ها را نیز نشان دادند ولی هیچگونه توجهی به این پیشنهادات صورت نگرفت.

اما مردم برای اینکه موثریت کمک‌ها بیشتر شود، باید چه کنند؟

استاد اکبر افزود: یگانه راه باقی مانده برای مردم راه اندازی حرکت های مدنی مثل تظاهرات مردم هلمند و قندهار است، تا جلو حیف و میل کمک‌ها گرفته شود، تطبیق و موثریت آن افزایش یابد.

" بر علیه همین مفسدین که حتا کمک‌های که سرازیر می‌شود، آن را برای عرضه خدمات مصرف نمی‌توانند، در جیب شخصی شان می‌رود و یا دوباره به بودجه دونر بر می‌گردد، باید اقدام جدی بکنند، و بلاخره اگر نشد، به جان آنان سوته را بگیرند و زده زده از این مملکت بیرون کنند."

شماری از شهروندان کشور نیز، بر نهادهای حکومتی انتقاد دارند و خواستار نظارت و فشار جدی نهادهای کمک‌ کننده بالای حکومت افغانستان اند.

با این همه اداره‌ی انکشافی ایالات متحده امریکا دست‌آوردهای ده سال گذشته در افغانستان را مهم می‌داند.
الیکس تیر، معاون بخش افغانستان و پاکستان این اداره گفت: در صورتی که دست‌آوردهای ده سال گذشته حفظ شود، افغانستان به طرف ثبات می‌رود.

به گفته‌ی آقای تیر تنها راه رسیدن به ثبات افغانستان، مسوولیت پذیری و رهبری از سوی افغان‌ها است.

به باور این مقام ارشد اداره‌ی انکشافی ایالات متحده امریکا، در صورتی آینده افغانستان روشن خواهد بود که حکومت به تعهداتش در قبال مبارزه با فساد اداری، انتخابات شفاف و افزایش عواید داخلی عمل کند.تاريخ : پنجشنبه بیست و ششم بهمن ۱۳۹۱ | 19:23 | نویسنده : خیرالله رسولی
سازمان شفافیت بین‌المللی بریتانیا در تحقیق تازه‌اش گفته است: افغانستان به دلیل نداشتن یک سیستم قوی ضد فساد در نهادهای امنیتی و دفاعی، راه را برای ضایعات و معافیت از مجازات باز گذاشته است.IWA  GI

این تحقیق نگاشته است که نبود چنین سیستمی زندگی شهروندان و سربازان افغان را به خطر مواجه کرده است.
به گفته‌ی مسوولان این یافته‌ها بر اساس نتایج تحقیقی که برای فهرست ضد فساد در سکتور دفاع انجام داده شده بود بدست آمده است.
این اولین پژوهشی است زیر عنوان "برنامه‌ی دفاعی و امنیتی شفافیت بین‌المللی بریتانیا " که چگونگی جلوگیری و مبارزه با فساد در نهاد های دفاعی را در 82 کشور مورد سنجش قرار داده است.
یما ترابی رییس دیدبان شفافیت افغانستان در نشستی که به همین منظور امروز در کابل دایر گردیده بود، گفت: فساد در سطوح مختلف به شمول ارگان‌های امنیتی وجود دارد.
 " بخش تدارکات است که نگرانی‌های زیاد وجود دارد و بخش پرسونل و ترفیعات است، بخش پالیسی است، پالیسی ها باید روشن باشد، عموما پالیسی که می‌باشد قواعد را روشن می‌سازد، گفتم ابتدای خوب است ولی برای من  نگران کننده است و باید میکانیزم های ایجاد شوه که ما شفافیت عام و تام را داشته باشیم در بخش دفاعی "  
به گفته‌ی آقای ترابی در آستانه‌ی روند انتقال امنیت به نیرهای افغان،  مجودیت فساد در سکتور دفاعی تاثیرات منفی دارد که بیشتر باعث بی‌باوری مردم و حوزه های سیاسی بالای نیروهای امنیتی می‌شود.
اما آقای ترابی افزود: خوشبینی‌های هم وجود دارد که وزارت دفاع در پرداخت معاشات و ایجاد واحد ضد فساد نظامی در داخل این وزارت تلاش کرده و از خود کارایی خوبی را نشان داده است.
در همین حال مارک پایمان رییس برنامه‌ی دفاعی و امنیتی سازمان شفافیت بین‌المللی بریتانیا گفت: فساد در نهادهای دفاعی خطرناک و تفرقه انگیز بوده و باعث ضایعاتی می‌شود که بهای آنرا باید شهروندان، سربازان، شرکت‌ها و حکومت‌ها بپردازند.
" اجازه دهید در مورد نکاتیکه افغانستان اجراات خوب نداشته است بحث کنیم، در بخش سیاسی واضح نیست که چگونه پالیسی‌ها ساخته می‌شود، استخدام های غیرمعیاری وجود دارد و در بخش خریداری و تدارکات بسیار ضعیف است و ضرورت است که این بخش باید تقویه شود چون ممکن است که بودجه‌ی بخش نظامی افزایش پیدا کند."
در این تحقیق، فساد در کشورهای جهان به اساس حروف زبان انگلیسی از (A تا F) رده‌بندی شده که حرف (A) بیانگر شفافیت بهتر و حرف (E) بیانگر موجودیت فساد بالا می‌باشد که افغانستان در این رده قرار دارد.
به اساس این تحقیق کارکرد ضد فساد دفاعی دولتی 82 کشور را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است که  بخاطر زدودن خطر فساد چی اقداماتی را روی دست گرفته اند.
تا هنوز این گزارش به دسترسی وزارت‌های دفاع و داخله افغانستان قرار نگرفته است و سخنگویان این وزارت‌ها نیز به همین دلیل در مورد این پژوهش به سلام وطندار اظهار نظر نکردند.