اتاق تجارت و صنایع از فیصله شورای وزیران مبنی بر جلوگیری از ارسال زایران حج توسط شرکت های خصوصی سیاحتی انتقاد کرد.tjart

این اتاق و نمایندگان شماری از شرکت های سیاحتی از رییس جمهور کرزی خواهان تجدید نظر در این مورد می باشند.

نمایندگان سکتور خصوصی می گویند اگر در این فیصله تجدید نظر نشود، آنان دست به راه پیمایی خواهند زد.

به گفته شرکت های سیاحتی خصوصی در جلسه 25 سرطان شورای وزیران، فیصله شد تا به علت اضافه ستانی های شرکت های سیاحتی خصوصی در سال های گذشته، سهمیه حجاج برای پروسه حج 1390 به این شرکت ها داده نشود.

شیرین آغا سخی عضو و مسوول کمیته حج اتاق تجارت و صنایع امروز در یک نشست خبری ادعای شورای وزیران را رد کرد و گفت: شرکت های سیاحتی خصوصی اضافه ستانی نکرده اند و واقعیت ندارد.

آقای سخی افزود: آنان از حکومت انتظار دارند تا با اتخاذ پالیسی های مفید اقتصادی، سکتور خصوصی را حمایت کند، نه این که با تصامیم غیر عادلانه به شرکت های سیاحتی خساره وارد کند.

آقای سخی این تصمیم را نیز مخالف ماده 10، 11 و 13 قانون اساسی و سیستم اقتصاد بازار خواند.

به گفته مسوول کمیته حج اتاق تجارت هیاتی که سال گذشته برنامه انتقال حج را نظارت کرده بود و در آن نمایندگان نهادهای مختلفی دولتی حضور داشتند، در گزارش اش گفته است که سهولت های شرکت های خصوصی نسبت به دولتی بهتر بود.

آقای سخی گفت: عربستان سعودی 30 هزار سهمیه حجاج به افغانستان داده است و در جلسه ی که با معاون دوم رییس جمهور داشتند خواهان 10 هزار آن به بخش خصوصی شدند که معاون رییس جمهور و وزیر حج با آنان موافقت کردند.

آقای سخی علاوه کرد سال گذشته چهارصد شرکت خصوصی رسما در افغانستان جواز فعالیت گرفته بودند، اما امسال به شش صد شرکت رسیده است و این شرکت ها به دولت مالیه می دهند در این صورت دولت باید از آنان حمایت کند.

این در حالیست که پروسه انتقال حجاج در سال های گذشته همواره با چالش همراه بوده و در این ارتباط پرونده های نیز علیه وزرا و مقامات دیگر دولتی نیز ایجاد شده است.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

وزارت فواید عامه: بزودی قوای کار دوباره ایجاد می گردد.

وزیر فواید عامه امروز (29سرطان)به مجلس نماینده گان برای پاسخگویی و گزارش دهی در مورد پلان ها، احداث سرک های جدید، تطبیق پروژه های ایجاد سرک، حفظ و مراقبت سرک ها فراخوانده شده بود.Parliament

عبدالقدوس حمیدی وزیر فواید عامه هنگام گزارش دهی به مجلس نمایندگان گفت: برای حفظ و مراقبت بهتر سرک ها تغیرات تشکیلاتی بوجود آمده که معینیت حفظ ومراقبت در این وزارت ایجاد گردیده است.

آقای حمیدی افزود: کابینه نیز ایجاد دوباره ی قوای کار را تایید کرده است و در این روزها از سوی این وزارت، روی تشکیل آن کار می شود.

وزیر عامه فواید گفت: زمانی که در یکی از نقاط کشور مشکل اضطراری بوجود میاید، در این صورت قوای کار می تواند بدون دخالت کمپنی های قراردادی به آن مشکل رسیدگی نماید .

آقای حمیدی گفت: طالبانی که به پروسه صلح میپیوندند، قرار است به حفظ ومراقبت سرک ها استخدام شوند و این وزارت برای ایجاد قوای کار 800 هزار دالر را در نظر گرفته که در سال های آینده مجموع بودجه ی قوای کار به 2.8 میلیون دالر خواهد رسید.

همچنان وزیر فواید عامه هنگام گزارش دهی کارکردهای این وزارت گفت: این وزارت توانسته است حدود 50 هزار قریه را در سراسر کشور از طریق احداث سرک های ولسوالی ها به هم وصل نماید که از این طریق برای بیش از دو و نیم میلیون نفر فرصت های کاری را در این پروژه ها ایجاد گردیده است.

آقای حمیدی افزود: در جریان سال 1389 این وزارت از 453 میلیون دالر بودجه ی انکشافی خود، 259 میلیون دالر امریکایی را به مصرف رسانیده که 54 درصد می شود.

آقای حمیدی از سرک حلقوی بالا مرغاب نام برده گفت: بعضی از پروژه ها به دلیل نبود امنیت، عدم کمپنی های واجد شرایط، و اجرا نشدن کمک های وعده شده از سوی موسسات کمک کننده تا حال تطبیق نشده است.

وزیر فواید عامه گفت: در کنفرانس هشت کشور بزرگ صنعتی جهان در پاریس به افغانستان گفته شد تا یک اداره ی خط آهن ایجاد گردد و به همین دلیل طرح ایجاد اداره ی خط آهن به کابینه از سوی این وزارت به شورای وزیران پیشنهاد شده ولی تا کنون بالای آن بحث نشده است.

وزارت فواید عامه در حالی از تطبیق پروژه ها و مصرف 54 درصدی بودجه ی انکشافی خبر می دهد که در طول سال های گذشته کشورهای کمک کننده بالای عدم مصرف بودجه ی انکشافی وزارت ها و نبود ظرفیت های لازم انتقاد نموده بودند.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

بازهم ایران جایگاه اش را در اوپک از دست داد چهارشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۰ 9:47

ایران جایگاه دومین صادر کننده بزرگ نفت را در اوپک از دست داد


اوپک

گزارش اوپک حاکی از رشد ظرفیت تولید محصولات پالایشگاهی در ایران است

بر اساس گزارش سالانه سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) ایران در سال ۲۰۱۰ میلادی جایگاه خود را به عنوان دومین صادر کننده نفت از دست داده است.

سال ۲۰۱۰ پنجاهمین سال تاسیس اوپک بود که ایران در تاسیس آن نقش ویژه ای داشته است.

نیجریه با افزایش حدود ۳۰۰ هزار بشکه‌ در روز در سال ۲۰۱۰ میلادی موفق شده است ۲ میلیون و ۴۶۴ هزار بشکه در روز نفت صادر و جایگاه ایران را به عنوان دومین صادر کننده نفت به خود اختصاص دهد.

الجزایر، ایران، عراق، کویت، لیبی، نیجریه، قطر، عربستان سعودی، امارات متحده عربی٬ اکوادور، آنگولا و ونزوئلا کشورهای عضو این سازمان هستند.

گزارش سالانه اوپک در عین حال در کنار گزارش سقوط ایران از جایگاه دوم صادرکنندگان نفت، می‌گوید که ظرفیت پالایشگاهی این کشور با ۱۸ درصد افزایش بیشترین رشد را در میان ۱۲ کشور عضو اوپک داشته است.

بر اساس گزارش سالانه اوپک ظرفیت تولید محصولات پالایشگاهی ایران به یک میلیون و ۷۴۱ هزار بشکه در روز رسیده است.

ایران در سال های اخیر به دلیل تحریم های بین المللی با مشکل تامین سرمایه برای توسعه صنعت نفت رو به رو بوده است بئیژه به دلیل اینکه شرکت‌های بین المللی نفتی حاضر نیستند با ایران همکاری کنند.

وزارت نفت ایران می‌گوید که این کشور براى توسعه صنعت نفت و گاز خود در پانزده سال آینده به حدود ۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه گذارى نیاز دارد و تحلیلگران بازار انرژى مى گویند که این کشور نمى تواند با اتکا به منابع داخلى، پول مورد نیاز توسعه میادین نفت و گاز را تامین کند.

تحلیگران بازار انرژی می گویند که حتی اگر ایران بتواند منابع مالی لازم را برای توسعه صنعت نفت و گاز تامین کند باز مشکل تامین فن آوری وجود دارد و این کشور ناچار است برای تامین تجهیزات مورد نیاز، هزینه های بیشتری بپردازد.

منبع: بی بی سی

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |


وزارت تجارت هشدار می دهد در صورت تخطی فروشندگان از نرخ تعیین شده از سوی این وزارت، جوازکاری شان لغو می گردد. Pompstation

قیمت مواد نفتی در این اواخر افزایش یافته است که در پی آن قیمت مواد خوراکی اولیه نیز بلند رفت.

وزارت تجارت دوهفته پیش برای جلوگیری از افزایش قیمت مواد نفتی تصمیم گرفت تا با سنجش دقیق و گفتگو با فروشندگان تیل یک نرخ معیینی را تعیین نماید.

انوارالحق احدی وزیر تجارت و صنایع امروز گفت: این وزارت فورمولی را برای تعیین قیمت تیل طرح نموده است که به اساس آن با در نظرگیری قیمت اصلی، ترانسپورت، مصارف اضافی، مالیات و دوفیصد فایده برای فروشندگان نرخ یک تن تیل دیزل را از بندر حیرتان 1480 دالر امریکایی تعیین می کند که در این صورت به صورت پرچون یک لیتر دیزل 57 افغانی باید به فروش برسد.

به گفته ی وزیر تجارت، این قیمت از فردا در کابل و حیرتان عملی می گردد و برای تطبیق آن سایر ارگان ها نیز کمک می کند.

آقای احدی افزود: پس از این وزارت تجارت درهر دو هفته نشستی را با تمام تاجران مواد نفتی دایر کرده و قیمت تیل را تعیین خواهند کرد.

به اساس معلومات مسوولین، وزارت تجارت یک پلان مفصلی را برای تنظیم قیمت مواد نفتی به کابینه پیش کش کرد که  دوهفته پیش کابینه این طرح را تایید کرده است.

وزیر تجارت در مورد کسانی که از این قیمت تخطی می کنند گفت: در مرحله اول به آنان اخطار داده می شود، در مرحله دوم جریمه نقدی خواهند شد.

پیش از این وزارت تجارت دلایل افزایش قیمت مواد نفتی را بلندرفتن نرخ آن در بازارهای جهانی، افزایش محصول گمرکات، مالیات و قیمت تمام شد ترانسپورت عنوان کرده بود.

در حال حاضر یک لیتر دیزل 58 و یک لیتر پترول 60 افغانی در بازارهای کابل به فروش می رسد، اینکه این طرح وزارت تجارت عملی می گردد و فروشندگان به آن عمل می کنند، بستگی به کنترول بازارها از سوی این وزارت دارد.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

هجوم مردم بادغیس و هرات بالای جنگلات پسته یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۰ 15:55

صدا ها تن از باشندگان ولايت بادغيس و هرات  با هجوم بر جنگلات پسته شول یا "چیدن" پسته را پيش از وقت  شكستند.

 جنگلات پسته در ساحه ای بیش از ٩٠ هزار هکتار زمين در مناطق سرحدى ولایات بادغیس و هرات موقعیت دارند که حدود ٧۵ هزار هکتار آن در ولایت بادغیس و بقیه در ولایت هرات  قرار دارد.

 از جانبي هم جنگل پسته  یکی از پر عاید ترین منبع  در كشور و به ویژه در ولایت بادغیس مي باشد  که سالانه ملیارد ها افغانی برای مردم بادغیس عاید میرساند.

 در حال حاضر نيز نگراني هاي مبني بر از بين رفتن اين جنگلات وجود دارد و برخي از باشندگان اطراف جنگلات  پسته بخاطر کمبود منابع سوختي  روي به قطع كردن درختان پسته مي آورند.

عبدالغنی صابری معاون والی بادغیس می گوید: بر اساس برنامه از پیش تعیین شده قراربود تا تاریخ ٢١اسد به کسی اجازه ورود و جمع آوری پسته داده نشود  ولي زورمندان و طالبان بر اين جنگلات هجوم بردند و چيدن پسته را پيش از وقت آغاز نمودند.

معاون والي بادغيس می افزاید: همزمان باشندگان ولسوالي هاي کشک کهنه هرات، ولسوالی آبکمری و شهر قلعه نو مرکز ولایت بادغیس، بر اين جنگلات هجوم برده اند.

به گفته ی آقای صابر حتي زورمندان اجازه چيدن پسته را به افراد ديگر نمي دهند و اما در جلسه ی نظامی امروز فیصله گردید تا مانع زورگویی زومندان به مردم شوند و مردم یکسان بهرمند گردند.

حاجي عبدالمجيد شكيب معاون شوراي ولايتي بادغيس ميگويد شول پسته بر اثر بي توجهي مقامات محلي ولايت بادغيس و هرات از سوي طالبان شكستانده شد.

معاون شوراي ولايتي بادغيس گفت اگر چي پيش از آغاز چيدن پسته مقامات محلي اين دو ولايت وعده سپرده اند كه جنگلات پسته را كنترل ميكنند ولي بر اثر بي توجهي شان ابتداد طالبان و سپس مردم محل بالا جنگلات پسته هجوم بردند.

نبي الله يك تن از باشندگان ولايت بادغيس مي گويند همه ساله افراد زورمند و طالبان شول پسته را پيش از وقت ميشكنند و دولت هيچ مانع اين افراد نميگردد.

وي از دولت خواست در اين راستا توجهي جدي نمايد كه به سرمايه ملي صدمه وارد نگردد.

آگاهان به این باور اند جنگلات پسته نه تنها در ولایت بادغیس بلکه در سایر ولایات شرقی سالانه پول هنگفتی را به عایدات دولت می افزاید ولی بی توجهی دولت در چند سال گذشته باعث گردیده تا حاصلات پسته به صورت استندرد آن در جنگلات آن چیده نشود.

 

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

افغانستان تا هشت ماه دیگر عضویت سازمان ابتکار شفافیت استخراج معادن را به دست خواهد آورد.

دولت افغانستان حدود دو سال پیش به منظور شفافیت صنایع استخراجی و پروسه داوطلبی معادن تصمیم گرفت که عضویت این سازمان را به دست بیاورد.

هدف  به دست آوردن عضویت این سازمان نشر تمام قراردادهای که در بخش معادن صورت گرفته و همچنان فرصت شکایات کمپنی های سرمایه گذار در بخش معادن به این سازمان خوانده شده است.

وحیدالله شهرانی وزیر معادن کشور امروز در حاشیه ی امضای قرارداد 52 میلیون دالری کمک بانک جهانی به این وزارت گفت: ظرفیت سازی کارمندان، اصلاحات اداری در این وزارت، تطبیق قرارداد ها از یک سال به این طرف در وزارت معادن ادامه دارد که با تکمیل این شرایط افغانستان تا هشت ماه دیگر می تواند عضو سازمان ابتکار شفافیت استخراج معادن گردد.

بانک جهانی در حالی 52 میلیون دالر را به وزارت معادن کمک می کند که افغانستان با داشتن منابع زیر زمینی هنوز نتوانسته به صورت کامل از معادن خود استفاده ی درست نماید.

به گفته ی وزیر معادن این کمک ها در بخش های ظرفیت کارمندان، تداوم اصلاحات اداری در این وزارت، نظارت بر تطبیق قراردادهای معادن مس عینک و آهن حاجی گک به مصرف خواهد رسید.

آقای شهرانی افزود: بانک جهانی از سال 2005 تا 2010 مبلغ 40 میلیون دالر را به وزارت معادن کمک نموده بود که در بخش داوطلبی معدن مس عینک به مصرف رسیده است.

حضرت عمر ذاخیلوال وزیر مالیه گفت: افغان ها با سرمایه گزاری در بخش معادن و منابع زیرزمینی می توانند، به عایدات پایدار دست یابند و به خود متکی گردند.

آقای زاخیلوال افزود:  پولی را که بانک جهانی امروز کمک نموده است بالای ظرفیت ها  و زیربنا های که نیاز به چنین کمکی دارد به مصرف میرسد تا سبب جذب سرمایه گزاری به معادن کشور گردد.

خانم جودی بسمت رییس بانک جهانی بخش کابل گفت: این دومین پروژه بانک جهانی است که به حکومت افغانستان به ویژه وزارت معادن صورت می گیرد.

به گفته ی خانم بسمت با این پول پروسه ی داوطلبی معدن آهن حاجی گک بامیان تکمیل خواهد شد، و بانک جهانی در بخش محیط زیست وسهم گیری مردم در پروسه های بعدی استخراج این معدن، حفظ آثار باستانی در این مناطق با حکومت افغانستان مشترک کار خواهد نمود.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

بانک مرکزی: عزیزی بانک با بحران مواجه نیست یکشنبه بیست و ششم تیر ۱۳۹۰ 11:14

سرپرست بانک مرکزی افغانستان می گوید، استفاده از کلمه بحران برای عزیزی بانک در شرایط کنونی مناسب نیست. این در حالی است که هفته گذشته ولسی جرگه نسبت به ورشکستگی این بانک ابراز نگرانی کرد.

عزیزی بانک در کابل

پس از آنکه کابل بانک ورشکست شد، صندوق جهانی پول خواهان تفتیش از عزیزی بانک شد.  اما این در خواست با مخالفت حکومت افغانستان مواجه گردید، که در نتیجه کمک های صندوق بین المللی پول  به افغانستان به حالت تعلیق درآمد.

محب الله صافی سرپرست بانک مرکزی افغانستان روز شنبه 25 سرطان 1390 برای معلومات دهی به نمایندگان در رابطه با وضعیت عزیزی بانک به ولسی جرگه فرا خوانده شده بود. او به  نمایندگان اطمینان داد که عزیزی بانک  نه به طرف بحران می رود و نه در گذشته وضعیت بحرانی داشته است.

آقای صافی گفت: «بانک در یک کلمه اعتماد است. اگر بانک صد در صد مشکل هم نداشته باشد، این بانک، بانک باقی نمی ماند و در آن مشکلات اقتصادی سیاسی و حتا امنیتی سرایت می کند.»  او افزود، در صورتی که مساله ورشکستگی عزیزی بانک به صورت مسلسل تکرار شود نه تنها عزیزی بانک بلکه تمام سکتور بانکی از بین می رود.

هفته گذشته شماری از نمایندگان هشدار داده، گفتند که عبدالقدیر فطرت رییس پیشین بانک مرکزی افغانستان از ورشکستگی عزیزی بانک سخن گفته است. زیرا سرمایه های این بانک نیز مانند کابل بانک به صورت غیرقانونی به سهام داران آن قرضه داده شده است.

نیاز به تغییر قانون بانک داری

در همین حال سرپرست بانک مرکزی گفت باید در قانون بانک داری طوری تغییرات آورده شود که بانک مرکزی صلاحیت نظارت و کنترول بر بانک های خصوصی را داشته باشد.

 صافی افزود، بانک مرکزی براساس قانون نمی تواند بر فعالیت های تجارتی سهام داران بانک ها نظارت کند. او تاکید کرد که تمام تجارت هایی که به بانک مرتبط نیستند ولی به سهام داران بانک ها ارتباط دارند باید تحت نظر بانک مرکزی درآیند تا ثابت شود که سرمایه بانک چگونه استفاده می شود.

سرپرست بانک مرکزی افغانستان گفت، در حال حاضر 179 میلیارد افغانی در بانک های افغانستان وجود دارد که معادل با 3.8 میلیارد دالر می شود.

او گفت که وضعیت عزیزی بانک طوری نیست که به آن عنوان بحرانی داده شود، زیرا در چهارروز گذشته و پس از بحث ها دررابطه با ورشکستگی این بانک، مردم برای گرفتن پول هایشان هجوم آوردند. اما عزیزی بانک با کمبود پول مواجه نشد.

آقای صافی تاکید کرده گفت: «عزیزی بانک مشکل ندارد ولی اگر چنین رفتاری با هر بانک شود فکر می کنم مشکل پیدا می شود.»

او گفت در حال حاضر عزیزی بانک 588 میلیون دالر سرمایه دارد. این در حالی است که پیش از این شماری از نمایندگان پارلمان از وضعیت عزیزی بانک ابراز نگرانی کرده و گفته بودند که حدود 500 میلیون دالر از دارایی های این بانک به صورت غیر قانونی قرضه داده شده است.

براساس معلومات سرپرست بانک مرکزی افغانستان در حال حاضر 1400 تن از افغان ها از عزیزی بانک برای خریداری مسکن قرضه گرفته اند که به صورت ربع وار و یا ماهانه پرداخته می شود.

 حسین سیرت کابل

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

اتاقهاي تجارت و صنايع و شماري از تجار در هرات ميگويند پروسه انتقال مسووليت هاي امنيتي از نيروهاي خارجي به سربازان افغان  روي سكتور خصوصي اين ولايت  تاثير منفي خواهد گذاشت.

 هرات با داشت  شهرك بزرگ صنعتي و دو مرز مشترك با كشور ايران و تركمنستان فرصت هاي خوبي را براي سرمايه گزاران داخلي و خارجي مساعد ساخته است .

 در حال حاضر نيز مليون ها دالر از سوي تاجران داخلي و خارجي در ولايت هرات سرمايه گزاري شده  كه اين خود ، نگراني را مبني بر انتقال امنيت  از نيروهاي خارجي به  نيروهاي افغان در ميان سرمايه گزاران بوجود آورده است.

نگراني سكتور خصوصي هرات در حاليست  كه قرار است  تا آخر هفته روان  انتقال مسووليت هاي امنيتي شهر هرات از نيروهاي خارجي به نيروهاي افغان واگذار گردد.

غلام قادر اكبر رئيس اتاقهاي تجارت و صنايع هرات گفت بر اساس تجارب گذشته هيچ تضمینی وجود ندارد كه بعداز پروسه  انتقال ،  امنيت مالي و جاني سرمايه گذاران و تجار هرات  مصون باشد.

آقای اکبر هشدار داد اگر دولت مركزی پيش از پيش در اين راستا توجهي جدي نكند ممكن است سرمايه ها از اين ولايت فرار كنند

حميدالله خادم رئيس اتحاديه صنعتگران هرات نيز از پروسه انتقال اظهار نگراني ميكند و ميگويد بنا به تجربه گذشته  در كوتاه مدت انتقال مسوليت امنيتي از نيروهاي خارجي به سربازان افغان تاثيرات منفي را بالاي سكتور خصوصي اين ولايت خواهد گذاست.

به باور رییس اتحادیه صنعتگران هرات احتمال ميرود كه در آغاز اين پروسه مدتي ، كار سكتور خصوصي معطل بماند

حاجي سيد جليل قادري يك تن از سرمايه گذاران شهرك صنعتي هرات ميگويد خروج نيروهاي خارجي از هرات تاثيرات منفي را بالاي رشد تجارت و سرمايه گزاري خواهد گذاشت.

آقای قادری افزود با آنكه هنوز اين پروسه عملي نشده تاثيرات منفي را بالاي بازار گذاشته است.

سرمایه گذاران و سکتور خصوصی هرات در حالی از پروسه انتقال امنیت به نیروهای افغان اظهار نگرانی می کنند که والي هرات چند روز پیش گفته بود که آنها آماده پذيرفتن مسووليت هاي امنیتي را از نيروهاي خارجي به نيروهاي افغان دارند.

به گفته ی والی هرات اگرچه چالشهاي در برابر نيروهاي امنيتي افغان وجود دارد ولي بر اساس تقسيم اوقات پروسه انتقال برنامه هاي براي افزايش تشكيلات ، تقويت پوليس وجود دارد که این  چالش ها  برطرف خواهد شد.

 

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

در آستانه خروج نیروهای خارجی از افغانستان وبه تعلیق درآمدن کمک های صندوق وجهی پول وزیر اقتصاد می گوید که باید بالای زیر بنا های اقتصادی سرمایه گزاری صورت گیرد.Arghandiwal_Economic_Minister

عبدالهادی ارغندیوال وزیر اقتصاد کشور امروز در مجلس نمایندگان گفت: برای رشد اقتصادی کشور لازم است تا بالای سکتورهای زراعت، معادن و صنعت سرمایه گذاری صورت گیرد و یا هم سرمایه گذاران در زمینه تشویق گردد، زیرا رشد این سه سکتور کشور را به سوی خودکفا شدن می برد.

مجلس نماینده گان امروز وزرای مالیه واقتصاد را برای پاسخگوی و ایراد دلایل افزایش قیمت ها در بازار و راه حل برای جلوگیری افزایش قیمت ها به این مجلس فرا خوانده بود.

به گفته ی وزیر اقتصاد، سیستم بازار آزاد در افغانستان تحمیل گردیده و دولت باید در بازار یک مداخله معقول را داشته باشد تا جلو انحصار و افزایش قیمت ها گرفته شود.

کارشناسان اقتصادی نیز به این باور اند که شرایط کنونی افغانستان برای اقتصاد بازار آماده نشده زیرا در این سیستم باید دولت سکتور خصوصی را به صورت درست حمایت نماید در حالیکه در افغانستان گاه گاهی دولت خود چالش ها را در برابر سکتور خصوصی خلق می کند.

وزیر اقتصاد گفت: در کشوری که نا امنی ها ادامه داشته باشد ما نمیتوانیم سیستم اقتصاد بازار آزاد را بدون مداخله دولت عملی سازیم.

به گفته ی آقای ارغندیوال افغانستان نیاز به رشد متداوم سکتور زراعت دارد تولیدات زراعت زود فاسد شدنی است باید سکتور مرتبط به زراعت در کنار سکتور زراعت داشته باشیم.

وی افزود: افغانستان باید سیاست اقتصادی دقیق وثابت را برای خود بسازد تا باعث رشد متداوم  اقتصاد وایجاد شغل درافغانستان گردد.

حضرت عمر ذاخیلوال وزیر مالیه گفت : در ده سال گذشته انفلاسیون 10 درصد بوده دراین اواخر دیده میشود که فشار ها بالای قیمت ها بیشتر است.

وی افزود: بلند رفتن قیمت ها باعث تورم پولی میشودکه خوش بختانه درافغانستان وجود ندارد،سیاست های پولی افغانستان کدام تاثیر منفی بالای قیمت هانداشته است.

وی در مورد دلایل عمده افزایش قیمت ها گفت : افزایش قیمت های جهانی تاثیرات منفی بالای قیمت ها در افغانستان داشته است بخصوص قیمت های مواد نفتی که تاثیرات منفی بالای قیمت سایر اشیا دارد.
وی افزود: مسایل نا امنی ها نیز از فکتور های دیگری است که بالای قیمت ها دربازار های افغانستان تاثیر گذار است.

صدیق احمد عثمانی عضومجلس نمایندگان گفت: در صورتی که اکنون ثبات پولی در بازار وجود دارد مثلا" برای دو ماه اگر بانک مرکزی پول دالر را دربازار عرضه نکند آیا این ثبات پولی باحالت که است باقی خواهند ماند یاخیر.

محمد رفیق شهیر نماینده هرات درمجلس نمایندگان گفت: آیا پاکستان بع موافقت نامه ترانزیتی عمل میکند یاخیر و یا به مشکلات ترانزیتی که با کشور ایران داشتیم به این معضله رسیدگی شده است.

آقای ذاخیلوال افزود: که اگر یک دالر به 50 افغانی هم برسد برای وزوارت مالیه جای تشویش نیست، عرضه سالانه 16 درصد پول جدید افغانی این مساله نیز درثبات پول افغانی موثر است وپشتوانه پول افغانستان را اسعار خارجی تشکیل میدهد که از طریق کمک ها ودونر ها وارد افغانستان میشود.

قیمت های مواد خوراکی، نفتی در حالی افزایش یافته است که پس از اعلام خروج ده هزار سرباز امریکایی از افغانستان نرخ اسعار نیز افزایش را نشان می دهد و از سوی دیگر سالانه در آستانه ی ماه رمضان نیز قیمت مواد خوراکی همواده افزایش می یابد.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

یکشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۰ 14:31

قرار است صنایع دستی به خصوص سنگ مرمر و قالین افغانستان در ماه سنبله ی سال روان در دوبی به نمایش گذاشته شود.

 این نمایشگاه که به تاریخ 21 تا 23 سنبله در دوبی برگزار می گردد، با همکاری دو جانبه ی شرکت تنویر (FBMI) و شرکت دوموتکس یا بزرگترین نمایشگاه بین المللی شرق میانه راه اندازی گردیده است.Carpet

هدف از برگزاری این نمایشگاه که بزرگترین نمایشگاه در شهر دوبی خوانده شده، تشویق صادرکنندگان و تولید کنندگان صنایع دستی افغانها می باشد.

داکتر احمدفهیم پیرزاده رییس اجرایوی شرکت تنویر امروز در کنفرانس خبری گفت: این شرکت در گفتگو با شرکت دوموتکس تصمیم گرفته است که با ایجاد نمایشگاه ها سکتور تولیدی و صادراتی افغانستان را رشد دهد.

به گفته ی آقای پیرزاده تولید کنندگان و صادرکنندگان افغان نباید چنین فرصت های را از دست بدهند بلکه می توانند با نمایش گذاشتن صنایع افغانستان، آن را به جهانیان معرفی کنند.

اموال و تولیدات داخلی تاجران افغان در سال های اخیر چندین بار در نمایشگاه های ملی و بین المللی به نمایش گذاشته شده است که از این طریق تاجران افغان توانسته اند از یکسو بازاریابی خوبی را برای تولیدات شان داشته باشند و از سوی دیگر در کنار فروش اموال شان، قراردادهای را با تاجران خارجی به امضا برسانند.

محمدقربان حقجو رییس عامل اتاق های تجارت گفت: صادرات نقش عمده در رشد اقتصادی کشور دارد، و در افغانستان مسایل اقتصادی کمتر در نظر گرفته شده است.

به باور آقای حقجو چالش اقتصادی بزرگترین مشکل افغانستان است، در ده سال گذشته افغان ها کمتر به این مشکل رسیدگی کرده اند.

وی افزود: با آنکه جامعه ی جهانی به افغانستان کمک کرده ولی اقتصاد هیچ کشوری از کمک های خارجی ساخته نشده است.

آقای حقجو با اشاره به پروسه ی انتقال امنیت گفت: زمانی که خارجیان افغانستان را ترک گویند، افغان ها چه خواهند کرد، باید یک پلان منظم در راستای تامین امنیت، زیربناهای اقتصادی و پروژه های انکشافی داشته  باشند.

وی گفت که، نمایشگاه که قرار است افغانستان نیز در آن تولیدات را به نمایش بگذارد برای صادر کننده گان افغانستان بسیار مهم میباشد .

به گفته ی حقجو یگانه مشکل که فعلاً مانع رشد واردات و سرمایه گذاری در کشور میشود غیر رسمی بودن اقتصاد کشور میباشد که در حدود 60 فیصد اقتصاد کشور را غیر رسمی نشان میدهد.

آقای حقجو افزود: یگانه علت که اموال وارداتی افغانی درکشورهای خارجی و نمایشگاه ها با دیگر کشور های جهان نمیتواند رقابت نماید، عدم بسته بندی درست مطابق ستندرد بین المللی میباشد.

وی یاد آور شدکه، این نمایشگاه میتواند تا در آینده یک مارکیت خوب برای صادرات افغانی باشد به شرط که صادرات به خواست آنها باشد.

از سوی دیگر ضیا الدین ضیا مشاور ارشد وزارت تجارت و صنایع به این باور است که در شمار زیادی کشورهای جهان سرنوشت همانند افغانستان داشته اند ولی ملت توانسته اند که اقتصاد خود را رشد دهند و امروز در صدر کشورهای ثروتمند قرار گیرند.

آقای ضیا گفت: در افغانستان نیز 30 سال جنگ است ولی اقتصاد زمانی رشد می کند که امنیت تامین باشد.
آقای ضیا افزود: رشد صادرات وابسته به دانستن ذوق بازار است، تولیدکنندگان افغان باید از سلیقه های بازارها آگاهی داشته باشند تا بتوانند محصولات عالی را به بازار عرضه کنند.

آقای ضیا گفت: وزارت تجارت و صنایع آماده است تا هر نوع تسهیلات لازم را برای تجار صادر کننده مهیا سازد.

شماری از تاجران ملی در حالیکه در رابطه به تسهیلات لازم برای شرکت در این نمایشگاه آگاهی حاصل کردند، آمادگی شان را برای پیشکش کردن تولیدات شان در این نمایشگاه نیز ابراز نمودند.

در حالیکه صنعتکاران افغان از آمادگی شان برای شرکت در بزرگ ترین نمایشگاه شرق میانه به هدف بارازیابی برای اموال شان سخن می زنند، از وزارت تجارت، مالیه و سایر مراجع خواهان همکاری همه جانبه در زمینهء بازاریابی برای تولیدات افغانی در بازار های خارج از کشور  هستند.

و از سوی دیگر با آنکه تلاش های برای رشد صادرات افغانستان از سوی ارگان های مختلف در جریان سال های گذشته صورت گرفته اما نتیجه ی برعکس داشته است به اساس ارقام ارایه شده از سوی اتاقهای تجارت و صنایع، صادرات کشور از سال 1387 تا کنون افت ده درصدی خود را پیموده است.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

خشکسالی در ولسوالی ورس ولایت بامیان سبب شده است که شمار زیادی از باشندگان این ولسوالی مجبور به ترک مناطق شان گردند.

ولسوالی ورس که درجنوب غرب مرکز ولایت بامیان قرار دارد از پرجمعیت ترین ولسوالی های این ولایت میباشد.

کسانی که دراین ولسوالی زندگی می کنند می گویند خشک سالی امسال به طور بی سابقه ی آنان را متضررساخته است .

آنان میگویند، نباریدن باران های موسومی درفصل بهارسبب شده که آنان نتوانند، تمام زمین های مزروعی شان را کشت نمایند.

علی جمعه ازباشندگان گیروی سراب ولسوالی ورس میگوید، به اثر خشک سالی حدود 40% زمین های وی از کشت بازمانده است.

وی که درحال کوچ کردن ازاین ولسوالی است گفت: از آغاز بهار تا کنون 20 درصد مردم روستاهای این ولسوالی را ترک کرده اند.

نباریدن باران های بهاری، نه تنها باعث گردیده تا درصدی زیادی از زمین های زراعتی از کشت باز ماند، بلکه سبب کمبود روییدن علف و علفچرها نیز در این ولسوالی شده است.

محمد موسی ازباشندگان تخت ولسوالی ورس که مواشی اش را بخاطر کمبود علوفه به فروش رسانده است گفت: به دلیل اینکه علوفه برای مواشی نداشته است و توانایی خرید علوفه را هم ندارد تصمیم به فروش مواشی اش گرفت.

سلیمان میرزایی ولسوال ولسوالی ورس ولایت بامیان هشدار می دهد، درصورتی که کدام اقدام جدی ازطرف دولت مرکزی صورت نگیرد ممکن بسیاری روستاهای این ولسوالی ازسکنه خالی شود.

وی می گوید، با کوچ کردن های مردم یک نوع گوسفندی که مخصوص همین منطقه است نیز درحال انقراض می باشد.

کوچ کردن ها ازاین ولسوالی ازسال گذشته شروع شده بود واز بهار امسال بیشتر شده است.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |

اجاره ی زمین در هرات یکشنبه نوزدهم تیر ۱۳۹۰ 13:52

وزارت تجارت برای ایجاد یک دستگاه پروسس پشم کشمیره و اجاره زمین در ولایت هرات قرار دادی را با دو شرکت بریتانیایی و بلجیمی امضا کرد.

انوارالحق احدی وزیر تجارت کشور گفت، این اولین شرکت پروسس و تولید کشمیره است که در افغانستان به فعالیت آغاز می کند.

 وی افزود پشم کشمیره افغانستان بدون پروسس و با قیمت پایین به کشورهای همسایه صادر می شود و کشورهای همسایه پس از پروسس آن را با قیمت بلند به کشورهای دیگر صادر می کنند.

به گفته آقای احدی با شروع به فعالیت این شرکت ها پشم کشمیره افغانستان به جهان صادر شده و سبب رشد و افزایش مالداری و تولید پشم نیز خواهد شد.

 وزیر تجارت علاوه کرد از جانب دیگر برای شهروندان کشور نیز زمینه کار در این شرکت مساعد می شود.

دیوید لی رییس کمپنی بریتانیایی کشمیره فایبر انترنشل  گفت فعالیت آنان سبب خواهد شد تا رمه داری در افغانستان رشد کند و زندگی رمه داران نیز بهبود یابد.

 مسوولان این شرکت ها می گویند این دستگاه که توسط اداره انکشاف بین المللی ایالات متحده حمایت می گردد برای 44 نفر به گونه مستقیم وظیفه ایجاد شده و به صورت غیر مستقیم برای 10000 نفر زمینه کار مساعد خواهد شد.

 همچنان دامنیک گادین ریییس کمپنی ترایتکس بلجیم گفت، این کمپنی بیش از 60 سال در بخش پروسس کشمیره سابقه دارد و حالا وقت آن رسیده تا کشمیره با کیفیت از افغانستان نیز به جهان صادر شود.

به گفته وی در سال های گذشته پشم کشمیره افغانستان با قیمت پایین به خارج صادر می شد، اما پس از پروسس با قیمت بلند به این کشور وارد شده و در بافت قالین از آن استفاده می شد.

 متصل کمکی معین صنایع وزارت تجارت گفت، برای تولید کشمیره هرات را به خاطر در نظر گرفته اند که بز کشمیری بیشتر در ولایات غرب و جنوب پرورش داده می شود.

 وی افزود این شرکت ها برای آغاز به کار 4.2 میلیون دالر را سرمایه گذاری می کنند.

 این در حالیست که در حال حاضر منگولیا و چین دو کشور عمده تولید کننده پشم کشمیره بوده و وزارت تجارت ابراز امیدواری می کند که افغانستان نیز در سال های آینده بتواند جایگاهی خوبی را در صادرات کشمیره به دست آورد.

نوشته شده توسط خیرالله رسولی  | لینک ثابت |